Stratosférické blesky z 2. srpna nad ČR
Martin Popek, Pátek, 21. Srpen 2009
2. srpna pozoroval Jozsef Bor z maďarské Soprone mimořádné stratosférické blesky nad ČR a to zvláště druhy red sprites jenž známe taky pod přezdívkou skřítci nebo duchové. Pozoroval za pomocí vysoce citlivé černobíle kamery Watec ultimate s objektivem computar 8/0,8.
Red Sprites se objevují ve výškách mezi cca 60 až 90 km a doba trvání tohoto úkazu se pohybuje kolem 1/100s. Přesto jsou snadněji pozorovatelné, protože se často vyskytují ve větším počtu najednou a opakovaně. Nabývají převážně červené barvy a tvarem se podobají mrkvi. Red Sprites velmi pravděpodobně souvisí s mohutnými výboji CG+ odehrávajícími se mezi vrcholem silných bouří a zemí.
Krom tohoto druhu stratosférických blesků zachytil Jozsef Bor zřejmě jednu vzácnost v tomto oboru. Tím by mohl být tzv. Troll. K snímku jsem přidal i snímek sloučených dat radar+blesky.
Trolls jsou podobné stratosférickému blesku blue jets, ale celkově má načervenalou barvu. Trvání úkazu se pohybuje podobně jak u blue jets 1/20s. Trolls se objeví po zvláště výrazných sprites, v nichž spodní části tohoto blesku tzv. tendrils je prodloužena směrem dolů vysoko nad nejbližší vrcholky mraků. Trolls mají zpočátku rychlost kolem 150 km /s, a poté se postupně zpomaluje na výšku až asi 30km. Je stále velká nejistota, zda skutečně stopa sex arab trolla souvisí s tendrils, nebo se objeví trolls z bouřkového mraku podobně jak blue jets.
Tímto moc děkuji za poskytnuté snímky Jozsefu Boru z Geodetické a Geophysical Research Intitute z Maďarské akademie věd v Soproni.
K článku jsem přidal par Cg+ blesku. Bouře se tuto noc nacházela přibližně u města Moravské Budějovice asi 210km od místa kde jsem pozoroval.
tak to je mazec!!!
Martine, mohl bys prosim jeste uvest nejake blizsi informace, treba o citlivosti kamery, expozice jakyma to kamera snimala a podobne?
a toho trola muzu videt nejlepe na kterem obrazku?
to jo nejlepší ukaz spritu nad čr.troll je na tom nejmenším obrazku jako jasný blesk pod tendrils.
KAMERA/WATEC 902H2/H3 ULTIMATE Bezpečnostní CCD kamera CCIR s mimořádně vysokou citlivostí až 0,0001 lx s 1/2” nebo 1/3” čipem, vhodná pro on-line pointaci (s autoguiderem) nebo on-line sledování objektů noční oblohy. Standardní C-závit. Měnitelná expozice 1/50-1/100000, nastavitelné zesílení a gamma korekce (1.0, 0.45, 0.35).
hm, a muze mi to nekdo rict jako pro blbce kolik by to odpovidalo ISO?
noo a takova hloupa otazka – jde to takto videt i ocima? nebo to jen tak slabe blikne, ze to veme jen vysoce citliva kamera?
Jan Kondziolka: Na normálním digitálním foťáku by to měla být asi největší ISO která nastavit jde. Na mém teda 3200. A rozhodně i extra světelný objektiv. Takové na Nikon jsou třeba 50mm 1:1,4 atd.
ja použivám 1600iso s objektivem super takumar 50/1,4.tak jsem fotil ty vzdálené cg+blesky v članku a je to i idealní na zachycení spritu.
při mimořádně jasných spritech to je na krátký okamžik i vidět očima. ono vlastně první kdo přišel s pozorovaním těhto ukazu byli ti co letali ve vysokých výžkach jako byly např. špionážní lety. desetiletí se to považovalo za vyplod našeho mozku při dlouhodobých letech. pádný dukaz o těhto jevech přinesla až pozorovaní z oběžne drahy v roce 1990.
Mazec!!! :O
Cool!
ještě doplněk odkaz na članek o tomto úkazu na stránce eurosprite:
http://eurosprite.blogspot.com/
… jsou věci mezi nebem a zemí …, tak to je paráda i pro astronomicky otrlé !
Nevi teda kolik by to odpovidalo ISO?
nevím to bys musel srovnat citlivost kameru 0,0001 luxu s obyčejným fotakem avšak nevim zda se tato hodnota u obyčejných fotaku uvádí.
http://www.tyden.cz/rubriky/veda-a-technika/veda/obri-blesk-zamiril-z-mraku-do-vysky-65-kilometru_135459.html
supr úkaz!
to je taková další vzácnost mezi stratosferaky tzv. gigantic jets.