Top

Expedice Mars 2008 míří na Brno

Klára Pavelková, Čtvrtek, 11. Prosinec 2008

Už jen pár chvil zbývá do vypuknutí semifinále Expedice Mars 2008 – tentokrát poprvé v prostorách Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka v Brně.

V pátek 12. prosince se na Kraví Hoře sejde 25 dětí, které úspěšně splnily již dvě kola této soutěže, zodpověděly desítky teoretických otázek z kosmonautiky i astronomie a vypracovaly obsáhlé projekty, na základě kterých byly vybrány ze 165 přihlášených a přijaty do semifinále.

Expedice MArs

O víkendu je čekají další zajímavé úkoly. Budou muset uplatnit své znalosti a dovednosti, pracovat ve skupinách a především prokázat své předpoklady pro postup do finále. Vítězové vytvoří posádku, která bude složena z pěti dětí s různým zaměřením: palubní inženýr-počítačový expert, dokumentarista, architekt-geolog, palubní lékař-psycholog a biolog-palubní trenér. Odbornosti si děti samy zvolily již při vstupu do soutěže.

Tato posádka se na konci roku vydá do Evropského vesmírného centra v Belgii, kde se zúčastní odborného výcviku a simulovaného letu do vesmíru. Kdo by si přece nechtěl vyzkoušet, jaké to je být kosmonautem? Čeká je spousta zajímavých simulátorů a odborných přednášek.

Expedice Mars 2008 má již pětiletou tradici. Pořádá ji občanské sdružení Dětská tisková agentura a Český rozhlas 2 Praha, patronem expedice je letos opět kosmonaut a europoslanec Vladimír Remek. Soutěž vypukla na konci září a děti se o ní mohly dozvědět například prostřednictvím rozhlasového pořadu Domino. Veškeré další informace najdete na webové adrese Expedice Mars mars.zde.cz.

Veřejné slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční v neděli v sále brněnského planetária od 10.30 hodin, poté proběhne cca od 11 hodin tisková beseda s budoucími kosmonauty. Pokud byste se rádi dozvěděli o naší soutěži více, určitě přijďte!


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74