Top

Kroužek astronomie v Kadani uvedl do provozu meteorologickou stanici

Jaroslav Landa, Středa, 25. Březen 2009

V pondělí 23. března 2009 jsme si na naší škole (1.Základní škola Kadaň ve Školní ulici – okres Chomutov) připomněli 59.výročí, kdy vstoupila v platnost Úmluva o založení Světové meteorologické organizace (WMO). Jedním z prvních zakladatelů bylo i tehdejší Československo.

meteo11

Počasí a jeho projevy ovlivňují náš každodenní život. Díky pravidelnému sledování počasí na mnoha meteorologických stanicích v celém světě a v posledních letech i díky meteorologickým satelitům – mohou meteorologové mnohem snadněji předpovídat počasí na nejbližší dny. Mohou nás tak včas varovat před nepřízní počasí například před nebezpečným náledím, silným větrem, krupobitím, přívalovým deštěm atd. Právě z uvědomění si této závislosti pramení i náš zájem o pravidelné sledování a zaznamenávání počasí.

meteo12

meteo14

Proto jsme právě tento den slavnostně uvedli do provozu naši malou meteorologickou stanici, která dokáže měřit atmosférický tlak, vlhkost vzduchu, maximální, minimální a okamžitou teplotu. Pomocí jednoduché pomůcky dokážeme identifikovat i intenzitu větru. Do budoucna plánujeme rozšíření a zdokonalení stanice. Vybudovaná meteorologická stanice nám poslouží i jako názorná praktická pomůcka při výuce fyziky na naší škole. Při pravidelné meteorologické službě se naučíme samostatně odečítat, zapisovat a vyhodnocovat naměřené hodnoty. Není to ale jen počasí, které nám komplikuje pohled na noční oblohu. V posledních letech je to také světelné znečištění, které nám brání ve výhledu do hlubin vesmíru. Dnes pozorujeme na noční obloze mnohem méně hvězd, než mohli pozorovat např. naši rodiče. Proto jsme se s naším kroužkem astronomie zapojili do druhého ročníku mezinárodního projektu Globe at Night 2009 – mapování světelného znečištění. Ve druhé polovině března jsme odeslali do Rakouska vyplněný pozorovací protokol. Ze zaslaných dat vznikne celosvětová mapa zachycující intenzitu světelného znečištění, které nám mimo jiné brání v pohledu na nádhernou noční oblohu a dál do hlubin vesmíru, jehož jsme nedílnou součástí.

meteo15

Meteorologická stanice

Základní škola Kadaň, Školní ulice 1479 432 01 Kadaň
Zeměpisná šířka 50°22’54.638″N
Zeměpisná délka 13°16’24.726″E

mra09 omm

Meteorologickou stanici vyrobil a nainstaloval kroužek astronomie jako svůj příspěvek k Mezinárodního roku astronomie IYA 2009. Stanice byla uvedena do provozu v pondělí 23.března 2009 (World Meteorological Day).

Jaroslav Landa

Autor není registrovaný

Komentáře

Kometáře jsou uzavřeny.

Bottom