Top

Pozorování dalekohledem

Tomáš Hynek, Pondělí, 30. Březen 2009

Název tohoto příspěvku jsem zvolil docela obyčejný, jenže v posledních týdnech, nebo spíše měsících je pozorování dalekohledem událost docela neobyčejná, díky nepříznivému počasí snad až vzácná. Tuto sobotu se však počasí umoudřilo a dovolilo alespoň na chvíli podívat se na krásnou hvězdnou oblohu a také dalekohledem. K pozorování jsem využil 12″ dalekohled Meade hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě.

EskymákNejdříve jsem se podíval na planetární mlhovinu NGC 2392 (Eskymák) v Blížencích, kterou jsem v prosinci fotil ccd kamerou, a která je údajně vhodná k demonstrování. V dalekohledu je opravdu hodně zajímavá, s různými podrobnostmi a také velice jasná. Je tak jasná, že se dalo na ní dívat Meadem i při 500 násobném zvětšení. Velice nápadná a jasná (10mag) je centrální hvězda. Použití mlhovinového filtru pomohlo utlumit její jas a lépe tak byly vidět detaily v mlhovině. Dobře byly vidět obě obálky (vnitřní i vnější) a podrobnosti v nich. Zjasnění na okraji vnitřní obálky mělo tvar jakoby potrhaného prstýnku. Zkrátka byl to moc pěkný pohled.

Dalším objektem, na který jsem se podíval, byl Saturn — nádhera! Prstence byly vidět téměř přesně z boku, ale chvílemi ještě byla po stranách kotoučku planety rozeznatelná jejich „zadní“ odvrácená část. Také byl krásně vidět stín prstenů (tenký tmavý proužek) na kotoučku Saturna a některé Saturnovy měsíce.

Zkrátka — po tak dlouhé době byl pro mne tolik chybějící pohled dalekohledem velice zajímavou a příjemnou událostí.

Tomáš Hynek


http://thynek.wz.cz/

Komentáře

1 komentář k “Pozorování dalekohledem”

  1. Marek Kolasa dne Pátek, 3. Duben 2009 v 11.16 řekl(a):
    Marek Kolasa

    Snad bude hezké počasí už aspoň na týdením pořádku…

Bottom