Top

Pozorování dalekohledem

Tomáš Hynek, Pondělí, 30. Březen 2009

Název tohoto příspěvku jsem zvolil docela obyčejný, jenže v posledních týdnech, nebo spíše měsících je pozorování dalekohledem událost docela neobyčejná, díky nepříznivému počasí snad až vzácná. Tuto sobotu se však počasí umoudřilo a dovolilo alespoň na chvíli podívat se na krásnou hvězdnou oblohu a také dalekohledem. K pozorování jsem využil 12″ dalekohled Meade hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě.

EskymákNejdříve jsem se podíval na planetární mlhovinu NGC 2392 (Eskymák) v Blížencích, kterou jsem v prosinci fotil ccd kamerou, a která je údajně vhodná k demonstrování. V dalekohledu je opravdu hodně zajímavá, s různými podrobnostmi a také velice jasná. Je tak jasná, že se dalo na ní dívat Meadem i při 500 násobném zvětšení. Velice nápadná a jasná (10mag) je centrální hvězda. Použití mlhovinového filtru pomohlo utlumit její jas a lépe tak byly vidět detaily v mlhovině. Dobře byly vidět obě obálky (vnitřní i vnější) a podrobnosti v nich. Zjasnění na okraji vnitřní obálky mělo tvar jakoby potrhaného prstýnku. Zkrátka byl to moc pěkný pohled.

Dalším objektem, na který jsem se podíval, byl Saturn — nádhera! Prstence byly vidět téměř přesně z boku, ale chvílemi ještě byla po stranách kotoučku planety rozeznatelná jejich „zadní“ odvrácená část. Také byl krásně vidět stín prstenů (tenký tmavý proužek) na kotoučku Saturna a některé Saturnovy měsíce.

Zkrátka — po tak dlouhé době byl pro mne tolik chybějící pohled dalekohledem velice zajímavou a příjemnou událostí.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74