Top

Bude opět prašno?

Jan Kondziolka & Martin Popek, Neděle, 26. Duben 2009

Určitě občas slýcháváte, že zase spadl prach ze Sahary, jindy z Ukrajiny a podobně. Podobná prachová situace nás možná opět čeká na začátku týdne.

2406

Důvodem má být silnější vítr, který bude ve střední Evropě foukat v neděli 26. 4. a v pondělí 27. 4. Rychlost větru se očekává 10–15 m/s s nárazy 20–30 m/s, což už je rychlost, která ve vyprahlé krajině jako je ta z posledních dnů může vyvolat prachové bouře. Upozornění platí pro střední Evropu s tím, že na jižní Moravě mohou být jevy výraznější. Nejedná se ale o stoprocentní předpověď, spíše o vysokou pravděpodobnost, protože do hry vstupuje již částečně rozvinutější vegetace, která může hrát v neprospěch prachových jevů.

bischopyJak vidět prach na obloze?

I když je prach velmi jemný, můžeme ho, respektive jevy jím působené pozorovat. Prachové částice totiž dávají vzniknout optickému jevu zvanému Bishopův prstenec, což je prakticky prachová korona. Ten vzniká ohybem světla na pevných částicích a má podobu většinou nevýrazného, modrošedého prstence okolo slunce. Z vědeckého hlediska je také zajímavý tím, že teoreticky s dostatkem kvalitních dat, se dá z průměru prachové korony — Bishopova prstence určit, jaká je průměrná velikost částic, které ji způsobily. Rozdíly v průměru prstence a tudíž i prachových částic jdou příkladně vidět na přiloženém trojobrázku.

Pozorný čtenář už jistě tuší, že prach ať již sopečný, nebo zvířený nebo ze Sahary, nemusí být to jediné, co může způsobit prachovou koronu. V této době je aktuální také prachová korona způsobená pylem. Ta ale bývá menší, mívá také více interferenčních maxim a může být také deformovaná například do tvaru elipsy, v závislosti na tvaru některých druhů pylových zrn.

Dalším projevem prachu v atmosféře mohou být znatelněji červenější západy slunce, nebo zhoršení pozorovatelských podmínek při nočním pozorování.

Jak prach sbírat?

Při minulém spadu prachu z Ukrajiny jsme v rámci IAN.cz navázali komunikaci s Geologickým ústavem AV ČR v.v.i. Tehdy i za drobného, ale přece, přispění čtenářů vznikla studie, z níž krátký výtah toho nejzajímavějšího najdete zde.

Následně vznikl i jednoduchý návod, jak uskutečnit kvalitní sběr prachu, aby následně měly data nějakou vypovídající hodnotu. Určitě bude vhodné si pro tuto situaci nějakou pracholapku připravit! Pokud by bylo následně zapotřebí vzorky, dáme vědět v novém článku i s kontaktem a informacemi. Určitě nebombardujte Geologický ústav mejly nebo poštovními zásilkami!

Jan Kondziolka & Martin Popek

Autor není registrovaný

Komentáře

Kometáře jsou uzavřeny.

Bottom