Top

„Fyzikální cirkus 2009 – Přistání na Venuši“

Redakce, Úterý, 21. Duben 2009

Napínavé dobrodružství a velké drama čeká brněnskou Kraví horu v sobotu 25. dubna. Za účasti prvního československého kosmonauta pana Vladímíra Remka se před hvězdárnou a planetáriem odehraje třetí ročník soutěže středoškolských a vysokoškolských studentských týmů v experimentální fyzice „Fyzikální cirkus 2009 – Přistání na Venuši“. Poprvé budou studenti do vesmíru odpalovat rakety s „živou“ posádkou. Inovace raket proto musí oproti minulým ročníkům vyřešit i bezpečné starty a přistání, aby nedošlo k zabití malého a křehkého „kosmonauta“. „Kosmonauti“ budou také brázdit Venuši na vozítkách poháněných pastičkami na myši.

fyzcirk08_008

Netradiční soutěž pořádá Masarykova univerzita, Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně, p. o., Spolek přírodovědců Masarykovy univerzity a DIALOG centrum, o.s. za podpory řady firem. Cílem je dlouhodobý a systematický rozvoj tvůrčích schopností studentů. Vzrůstající zájem studentů dosvědčuje i rekordní množství 32 přihlášených týmů (z toho je 16 týmů z Brna, 3 týmy z Prahy a 3 týmy z Ostravy). 

Slavnostní zahájení je naplánováno na sobotu 10.00 hodin, vyhlášení proběhne kolem 17. hodiny odpoledne. Čeká nás pestrá přehlídka raket a vozítek i udivující studentská, konstruktérská kreativita. Pořadatelé očekávají vytvoření nových rekordů v délce letu i v rychlosti jízdy vozítka. Stávající rekordy byly zaznamenány minulý rok. V obou disciplínách zabodoval tým studentů Vysokého učení technického v Brně, jejich raketa vydržela ve vzduchu 9,67 sekundy a vozítko ujelo dráhu 3 metrů za 1,86 sekundy.

fyzcirk08_020

Součástí celodenního happeningu bude bohatý doprovodný program pro přihlížející veřejnost, rodiče s dětmi a fankluby soutěžních týmů. Organizátoři slibují pozorování denní oblohy, novinky z evropské kosmonautiky, letectví a astronomie, multimediální pořad Hvězdárny a také přednášku „Venušiny špeky“. 

Členem odborné poroty bude pan Vladimír Remek, první a dosud jediný československý kosmonaut, který byl současně prvním kosmonautem s jinou než americkou či ruskou národností. Jeho let se uskutečnil od 2. do 10. března 1978 a na oběžné dráze, především pak na palubě orbitálního komplexu Saljut 6, strávil 190 hodin a 18 minut.

fyzcirk08_037

Akce „Fyzikální cirkus 2009 – Přistání na Venuši“ se odehraje pod záštitou rektora Masarykovy univerzity pana Romana Fialy, primátora statutárního města Brna pana Romana Onderky a ředitele České kosmické kanceláře pana Jana Koláře. Více informací na http://cirkus.hvezdarna.cz


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74