Top

Když Herkules hraje na Lyru

Zdeněk Janák, Pondělí, 20. Duben 2009

V těchto dnech je právě aktivní meteorický roj Lyridy (článek na Astro.cz). Padající hvězdy jsou bezpochyby pozoruhodnou podívanou. Ale věděli jste, že meteory můžete i slyšet?

Ionizované atomy vzduchu ve stopě prolétávajícího zrnka meziplanetárního prachu se chovají jako dokonalé zrcadlo pro rádiové vlny. Toho lze využít pro jejich detekci v kteroukoliv denní nebo noční dobu i na zatažené obloze. Zdrojem rádiových vln může být výkonný radar, jaký je k vidění v Ondřejově, nebo jen vzdálený televizní vysílač, což dává možnost pasivní detekce rádiových odrazů od stop meteorů i běžným amatérům.

Yagi anténa v americkém Roswellu pro příjem rádiového signálu odraženého od stop meteorů.

Yagi anténa v americkém Roswellu pro příjem rádiového signálu odraženého od stop meteorů.

Jeden aktivní radar, sloužící ke sledování satelitů na oběžné dráze, míří i na oblohu nad americkým Texasem a ve vzdáleném Roswellu se pak detekují odrazy od stop meteorů v atmosféře. Přímý přenos z jeho záznamu můžete poslouchat prostřednictvím internetu. Většinu času sice uslyšíte jen šumění jako od nenaladěného rádia, ale občas se ozve i krátké pípnutí. To právě když přijímač zaregistruje odraz od stopy meteoru.

Ke slyšení jsou i jiné signály. Odrazy od letadel, nebo i mezinárodní kosmické stanice ISS. Odraz od stopy meteoru má však charakteristický průběh a zní právě jako kdyby Herkules zahrál na Lyru. Radiant roje Lyridy se totiž na obloze nachází právě mezi těmito dvěma souhvězdími.

Na stránce Spaceweather Radio si můžete doslova naladit písmě kosmické.

Přeskočením intra na další stopu spustíte rovnou záznam pozorování.

Zdeněk Janák

Svérázný student astronomie, demonstrátor na Brněnské hvězdárně, dlouholetý účastník a vedoucí na Astronomické expedice v Úpici, ale hlavně pořád astronom amatér. Vydává Bílého Trpaslíka. Oblohu má nejraději prostým okem za dalekohledem.
http://janak.astronomie.cz

Komentáře

2 komentářů k “Když Herkules hraje na Lyru”

  1. Jan Kondziolka dne Středa, 22. Duben 2009 v 21.30 řekl(a):
    Jan Kondziolka

    Nejede ten zvuk jenom me, nebo i ostatnim?

  2. Zdeněk Janák dne Středa, 22. Duben 2009 v 22.25 řekl(a):
    Zdeněk Janák

    Asi jen tobě. Já to poslouchám každou chvíli a zní to asi takhle: „ššš…ššš píííp ššš…ššš…“, občas se ozve „plop“ a někdy mám pocit, že tam i slyším hlasy, ale to už to poslouchám asi moc dlouho a raději si zase pustím Last.fm.

Bottom