Top

Kulové blesky?

Martin Popek, Pondělí, 27. Duben 2009

S nástupem nové bouřkové sezony jsem se skoro po roce vrátil k jedné bouřce z minulého roku (3. 6. 2008). Chtěl bych tímto upřesnit věci kolem této bouřky a vyvolat debatu, co jsem vůbec viděl.

Celkově nebyla bouřka nějak významná až do chvíle, kdy po úderu jednoho z blesků se na desítky vteřin objevil jasný zářící objekt, podobný kulovému blesku. A pozdější rozbor zbylých snímků jen nabral na záhadnosti. Zavrhl jsem původní odhad trvání úkazu, neboť se objevil i na další fotografii. Navíc se ukázalo, že není jediný. Na další fotografii byly patrné dokonce dva zářící objekty, ale ty jsem nepozoroval vizuálně.

Snímek z meteorologické družice Meteosat

Snímek z meteorologické družice Meteosat

Snímek z radaru

Snímek z radaru

Snímek bleskové aktivity

Snímek bleskové aktivity

Pokud bychom zavrhli, že šlo skutečně o kulové blesky, co jiného by to mohlo být?

Uhodila snad jedna z vlásečnic do sloupu s elektrickým vedením? V místě vizuálně pozorovaného objektu jsou jen sloupy nejnižšího řádu a je otázkou, jak dlouho by to svítilo.

Druhý případ s dvěma objekty by už mohl být v místech kde prochází vysoké napětí (110 KV).

K tomu jsem použil vyjádření Ing. Vladimíra Broka z firmy na přepěťové ochrany:

Na hoření zkratového oblouku, způsobeného odnoží blesku na nějakém venkovním vedení NN a nebo VN, to v porovnání s barvou vlastního bleskového kanálu nevypadá. Ani podle doby trvání jevu — vypínací časy venkovních vedeni jsou podstatně kratší než 5 s.

vizual1

vizual2

blizsi1

foto

blizsi2

Zasvítil do objektivu reflektor nějakého auta? Směr cest této možnosti moc neodpovídá, navíc by reflektor musel svítit bez pohybu směrově po delší dobu. Je zde i problém s ještě poměrně velkým jasem oblohy, z toho důvodu jsem zamítl pouliční osvětlení.

Pár údajů k vizuálně pozorovanému objektu, o bouřce, úkazu, focení a pozorovacím stanovišti:

  • Vzdálenost kumulonimbu asi 3 km.
  • Výrazná blesková aktivita v které vizuálně převažovaly Cg- blesky mrak-zem.
  • Čas úkazu okolo 20 hodin 54–55 minut.
  • Jas oblohy — mírné přítmí jako při bouřce. Slunce v tento čas zapadá ve 21 hodin 12 minut.
  • Úkaz se objevil po úderu blesku Cg- , k němuž šla od blesku slabá vlásečnice.
  • Pozorovaný objekt zářil desítky vteřin bez známky pohybu a změn jasu. Objekt se objevil i zmizel bez fáze pohasínání.
  • Pozorovací stanoviště s pohledem do údolí Jablunkovského průsmyku s výškovým rozdílem asi 200–300 m.
  • Foceno Canon 350d, objektiv Tokina 12–24 + šedý filtr, fokus — 17 mm, clona 22, ISO-800 a délka expozice 17 s a 20 s.

bourka

Mapa oblasti (1 - pozorovací místo, 2 - místo vizuálně pozorovaného objektu, 3 - místo dvou objektů, objevených až na snímcích). Místo určení objektu na šířku je dostatečně přesné, avšak na dálku se může lišit i o víc jak 500 m.

Mapa oblasti (1 - pozorovací místo, 2 - místo vizuálně pozorovaného objektu, 3 - místo dvou objektů, objevených až na snímcích). Místo určení objektu na šířku je dostatečně přesné, avšak na dálku se může lišit i o víc jak 500 m.

Fotografii blesku z 1. 6. 2008 zpracovaná v programu Photomatix jako HDI-snímek.

Fotografii blesku z 1. 6. 2008 zpracovaná v programu Photomatix jako HDI-snímek.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74