Top

Pacman nakonec Yi-SWAN nesnědl

Martin Gembec, Pondělí, 13. Duben 2009

Na večerní obloze je nyní nízko nad severním obzorem pozorovatelná kometa C/2009 F6 (Yi-SWAN) – jméno jí dal objevitel z Jižní Koreji (Dae-am Yi), který ji objevil na snímku běžnou digizrcadlovkou. Později si na snímku přístrojem SWAN sondy SOHO povšiml komety Rob Matson. Kometa se tedy jmenuje na počest obou.

Kometu jsem pozoroval již třikrát a po prvním pozorování 10. dubna jsem si uvědomil, jak blízko je kometa k mlhovině Pacman v souhvězdí Kasijopeji. Navíc 12 a 13. dubna mělo nastat největší přiblížení. A tak se přirozeně nabídla fotografická šance na zajímavý snímek. Vše se přitom sešlo přímo dokonale. Nedlouho před tím, od 9. 4. mám opět v provozu veškerou svou fototechniku a navíc mi kamarád sehnal na zapůjčení dobrý teleobjektiv TAIR 300mm. Jak se ukázalo, pro další snímání byl klíčový.

11. večer jsem si pak ověřil, jak lze danou techniku využít a v neděli večer ji dovezl na odlehlou lokalitu Jizerských hor v Polsku, abych nasnímal kometu, kterak se jí chystá sežrat Pacman. Jak titulek napovídá, Pacman ji nakonec nesnědl a o tom se konečně může přesvědčit každý, kdo se na ni zaměřil v pondělí 13. dubna.

Mlhovina Pacman je za dobrých podmínek poměrně snadno viditelná i v menším dalekohledu, kometa Yi-SWAN je malá zelená kulička vpravo od ní, úplně vpravo je jasná hvězda - alfa Cas - Schedar.

Mlhovina Pacman je za dobrých podmínek poměrně snadno viditelná i v menším dalekohledu, kometa Yi-SWAN je malá zelená kulička vpravo od ní, úplně vpravo je jasná hvězda - alfa Cas - Schedar.

Martin Gembec


http://udalosti.astronomy.cz/

Komentáře

7 komentářů k “Pacman nakonec Yi-SWAN nesnědl”

 1. Martin Popek dne Pondělí, 13. Duben 2009 v 18.27 řekl(a):
  Martin Popek

  pěkný snímek. dodal bys par vecí o snímku.expozice, iso, světelnost objektivu.dik

 2. Pavel Karas dne Pondělí, 13. Duben 2009 v 18.46 řekl(a):
  Pavel Karas

  Opravdu povedený snímek! I mě by zajímaly podrobné údaje. Na expedici jsme před dvěma lety zkoušeli fotit Tairem, ale bylo potřeba přiclonit jej tak na 8, aby hvězdy nebyly knedlíkovité. Tvoje fotka ale vypadá hezky, na kolik jsi clonil?

 3. Martin Popek dne Pondělí, 13. Duben 2009 v 18.52 řekl(a):
  Martin Popek

  když jsem u těch tvaru hvezd.nevite co mi muže delat u jasných hvezd takové to spodní vykrojení?
  http://www.bourky.com/galerie/displayimage.php?pid=3128&fullsize=1

 4. Martin Gembec dne Pondělí, 13. Duben 2009 v 18.58 řekl(a):
  Martin Gembec

  Ahoj. Fotka je dělaná Canonem 30D modifikovaným. Tair jsem měl půjčený a také jsem měl obavu, ale kreslí výjmečně, možná dobrý kus. Je to 300/4,5 a clonil jsem na 5,6. Expozic je osm po čtyřech minutách a ISO 800. Složil jsem na hvězdy a pak na kometu a tím jsem kometu na snímku „znehybnil“, zdálo se mi to přirozenější, než mázlý flíček. Rád bych podobný objektiv někdy měl.

 5. Martin Popek dne Pondělí, 13. Duben 2009 v 19.04 řekl(a):
  Martin Popek

  zkus nekdy aukro tam jsem už jej parkrat videl za suprovou cenu.
  http://www.aukro.cz/53393_m42.html?order=t&view=gtext

 6. Marek Kolasa dne Úterý, 14. Duben 2009 v 10.59 řekl(a):
  Marek Kolasa

  Tuhle situaci zachytil i Marian Urbaník a to dokonce i stejným objektivem… Viz odkaz na jeho blog Fotografický občasník na http://blog.astronomie.cz/

 7. Martin Gembec dne Úterý, 14. Duben 2009 v 11.49 řekl(a):
  Martin Gembec

  Ne ne, on fotil 135mm a pointoval TAIREM 🙂 Zeptám se ho zda by ten TAIR nevyměnil za jiný pointer 😀

Bottom