Top

Pacman nakonec Yi-SWAN nesnědl

Martin Gembec, Pondělí, 13. Duben 2009

Na večerní obloze je nyní nízko nad severním obzorem pozorovatelná kometa C/2009 F6 (Yi-SWAN) – jméno jí dal objevitel z Jižní Koreji (Dae-am Yi), který ji objevil na snímku běžnou digizrcadlovkou. Později si na snímku přístrojem SWAN sondy SOHO povšiml komety Rob Matson. Kometa se tedy jmenuje na počest obou.

Kometu jsem pozoroval již třikrát a po prvním pozorování 10. dubna jsem si uvědomil, jak blízko je kometa k mlhovině Pacman v souhvězdí Kasijopeji. Navíc 12 a 13. dubna mělo nastat největší přiblížení. A tak se přirozeně nabídla fotografická šance na zajímavý snímek. Vše se přitom sešlo přímo dokonale. Nedlouho před tím, od 9. 4. mám opět v provozu veškerou svou fototechniku a navíc mi kamarád sehnal na zapůjčení dobrý teleobjektiv TAIR 300mm. Jak se ukázalo, pro další snímání byl klíčový.

11. večer jsem si pak ověřil, jak lze danou techniku využít a v neděli večer ji dovezl na odlehlou lokalitu Jizerských hor v Polsku, abych nasnímal kometu, kterak se jí chystá sežrat Pacman. Jak titulek napovídá, Pacman ji nakonec nesnědl a o tom se konečně může přesvědčit každý, kdo se na ni zaměřil v pondělí 13. dubna.

Mlhovina Pacman je za dobrých podmínek poměrně snadno viditelná i v menším dalekohledu, kometa Yi-SWAN je malá zelená kulička vpravo od ní, úplně vpravo je jasná hvězda - alfa Cas - Schedar.

Mlhovina Pacman je za dobrých podmínek poměrně snadno viditelná i v menším dalekohledu, kometa Yi-SWAN je malá zelená kulička vpravo od ní, úplně vpravo je jasná hvězda - alfa Cas - Schedar.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74