Top

Počítejte distribuovaně!

Jan Kondziolka, Pondělí, 6. Duben 2009

Možná jste už o tom slyšeli, možná je to pro vás novinka. Řeč je o programu BOINC, vycházejícím z kdysi dobře známého SETI@home. BOINC je prakticky prográmek, který nabídne nevyužitý výkon vašeho počítače k počítání vědeckým projektům. Ty pak, místo aby zřizovaly jeden drahý superpočítač, využívají osobní počítače miliónu dobrovolníků.

Jak to funguje?
Nainstalujete si na svůj počítač klienta (BOINC). Zaregistrujete se pro konkrétní projekt a ten si už pak sám obstarává práci, stahuje pracovní jednotky, odesílá je … Program má automaticky přidělen nejnižší prioritu, takže by vás v práci neměl nijak omezovat. Funguje tak, že doplňuje nevyužitý výkon do sta procent (nebo do kolika si nastavíte, program disponuje širokou škálou nastavení). To znamená, že například koukáte na film, to vám zatíží procesor třeba na 30 % a zbylých 70 % využije BOINC.

Z jakých projektů si mohu vybrat?
BOINC je jen rozhraní, pod kterým prakticky jako moduly pracují konkrétní projekty. Projektů je na výběr celá řada – od astronomických, matematických, přes biologické, grafickými konče. Kompletní seznam najdete ZDE. Nás budou zajímat samozřejmě astronomické a astrofyzikální. K těm patří projekty Cosmology@home, Einstein@home, Milkyway@home, SETI@home, LHC@home a Orbit@home. Můžete dokonce zvolit několik projektů najednou a ty se budou po určité době střídat.

Cosmology@home – projekt zkoumá reliktní záření a temnou hmotu vesmíru, více ZDE.

Einstein@home – tento projekt se pomocí několika interferometrů obrovských rozměrů snaží zaznamenat a v další fázi zkoumat gravitační vlny ve vesmíru. Existenci těchto gravitačních vln předpověděl již před 100 lety Albert Einstein. Více ZDE.

Milkyway@home – projekt se zabývá průzkumem a modelování vývoje Galaxie Mléčné dráhy. Více ZDE.

SETI@home – zpracovává data z obřího radioteleskopu v Arecibu a snaží se v něm najít mimozemský signál. Více ZDE.

arecibo

LHC@home – se zabývá zpracováváním simulací oběhů a srážek částic v budovaném částicovém urychlovači v CERNu. V současné době projekt pracuje jen občasně (což se dá očekávat, že se změní), proto jej lze doporučit jako doplňkový projekt. Více ZDE.

Orbit@home – má monitorovat srážky asteroidů a komet s planetami a hlavně hledat a zkoumat dráhy objektů, které by hrozily srážkou se Zemí, nebo jiným pozemským tělesem (satelity, vesmírné stanice atd.). V současné době ale projekt nepracuje, proto se dá také doporučit jen jako doplňkový. Více ZDE.

Co mě to bude stát?
BOINC využívá počítač, když je zapnutý, ale v nečinnosti, takže je na snadě říct nic. Opak je ale pravdou. Zejména se chod programu projeví na elektrické spotřebě počítače (zatížený procesor „žere“ víc). Bavíme se ale o částkách 50 – 1 000 Kč ročně v závislosti na výkonu a délce provozu počítače. (1 000 Kč při výkonném dvoujádru a nepřetržitém provozu po celý rok!) Tuto částku je ale nutno chápat jako přímou dotaci vědě a výzkumu s tou výhodou, že máte kontrolu, na co konkrétně vaše finance byly využity.
Počítač se bude také více zahřívat, to lze ale vykompenzovat snížením maximálního využití procesoru. V zimním období je toto dokonce i výhoda a někteří nadšenci využívají svůj počítač jako přímotop!
Dále má také BOINC nároky na hardware – je potřeba část místa na disku, většinou se jedná o jednotky až desítky MB v závislosti na projektu. Dále se projekt zabydlí ve vaší RAM, ze které ukousne taky několik MB v závislosti na projektu. No a v neposlední řadě také potřebuje odesílat a přijímat pracovní jednotky v řádu od několika kB po několik MB.

Přehled nároků na HW ukazuje následující tabulka.

boinc_projects_table

Co dostanu?
Distribuované výpočty se nepočítají pro zisk. Počítají se pro dobro vědy, v našem případě z toho bude mít profit naše milovaná astronomie a to přece stojí za to! Navíc až se bude ohlašovat nový „závratný objev“ mohu si říct – byl jsem u toho! Ze zpracované jednotky je přidělován abstraktní kredit a tak můžete soutěžit s ostatními uživateli. A komu by ani to nestačilo, tak u Einsteinu, SETI a LHC dostane krásný spořič s grafickým znázorněním toho, co „zrovna počítá“.

200610250936_o1

nebo

setiboinc

Jak se zapojit?
Stáhnete si program – ZDE. Nainstalujete. Po spuštění programu dáte Add Project, vyberete si ze seznamu projekt, ke kterému se chcete připojit. Dáte založit účet, případně už účet máte. (Pozor, pro každý projekt potřebujete nový účet!) Odklikáte zbytek, případně se zapojíte do týmu (viz dále) a to je vše. Program disponuje dalším nastavením, a tak si zručnější mohou nastavit třeba limity využití procesoru, stahování, místa na disku, doby chodu, dokonce si můžete u SETI nastavit vlastní foto na pozadí, ale pro běžného uživatele se dá říct, že do toho není vůbec potřeba vrtat. Komu by nestačil tento návod ve zkratce, blbuvzdorný návod najde ZDE.

090406oknoboinc

090406seti

Jak si vede Česká republika?
Je až s podivem, jak dobře si ve statistikách vede právě naše vlast, která se nachází nyní na 9. místě. V oblasti týmů působí v naší republice velice úspěšný Český národní tým (CNT) který je v současné době dokonce na neuvěřitelném šestém místě na světě z celkového počtu více než 80 tisíc týmů. Zájem o distribuované výpočty byl v České republice obrovský i před příchodem BOINC na projektech Seti@Home, Genome, Climate a dalších. S příchodem BOINC, který zahrnuje více projektů najednou pod jeden systém, se podařilo účastníky z naší republiky sloučit pod jeden obrovský tým CNT (Czech National Team). K týmu je možné se po instalaci připojit kliknutím na tlačítko „připojit se“ které je umístěno na odkazu uvedeného u popisu projektu výše v tomto článku.
V rámci týmů je možno zakládat minitýmy, jakési podsekce a bylo nám přislíbeno, že pokud se zapojí dostatečný počet Apačů, bude nám založen vlastní minitým. Takže hurá do toho!


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74