Top

SOHO pozorovalo mohutnou erupci

Marek Kolasa, Sobota, 18. Duben 2009

Kosmická observatoř SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) zaznamenala v noci ze 17. na 18. dubna mohutnout sluneční erupci. Směr výtrysku sluneční hmoty je směrován mimo Zemi, proto nemůžeme očekávat žádné projevy v atmosféře, při průletu částic naší magnetosférou. Z tohoto příkladu vidíme, že i když na Slunci nejsou v současné době viditelné žádné skvrny, můžeme pozorovat i výrazné projevy sluneční aktivity.

soho_17-18_4_09_c3

Sonda SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) vypuštěná 2. 12. 1995, nám poskytuje do té doby nebývale dokonalý pohled na Slunce. I když nám umožňuje pozorovat „jen“ povrch a atmosféru, vědci také zásluhou této družice studují nitro Slunce registrací seismických vln pohybujícíh se po slunečním povrchu.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74