Top

SOHO pozorovalo mohutnou erupci

Marek Kolasa, Sobota, 18. Duben 2009

Kosmická observatoř SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) zaznamenala v noci ze 17. na 18. dubna mohutnout sluneční erupci. Směr výtrysku sluneční hmoty je směrován mimo Zemi, proto nemůžeme očekávat žádné projevy v atmosféře, při průletu částic naší magnetosférou. Z tohoto příkladu vidíme, že i když na Slunci nejsou v současné době viditelné žádné skvrny, můžeme pozorovat i výrazné projevy sluneční aktivity.

soho_17-18_4_09_c3

Sonda SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) vypuštěná 2. 12. 1995, nám poskytuje do té doby nebývale dokonalý pohled na Slunce. I když nám umožňuje pozorovat „jen“ povrch a atmosféru, vědci také zásluhou této družice studují nitro Slunce registrací seismických vln pohybujícíh se po slunečním povrchu.

Marek Kolasa

Milec astronomie a dění na obloze. Místopředseda sekce Amatérská prohlídka oblohy, České astronomické společnosti a externí zaměstnanec Planetária Ostrava, jehož obživou je práce grafika a IT konzultanta. Je ženatý (žena Magdalena), má dcery Annu a Adélu. V současné době bydlí na východním okraji města Havířova.
http://about.me/mkolasa

Komentáře

Kometáře jsou uzavřeny.

Bottom