Top

Vesmír – dobrodružství objevů

Redakce, Čtvrtek, 16. Duben 2009

Rok 2009 je Mezinárodním rokem astronomie. Připomínáme si 400 let od okamžiku, kdy se Galileo Galilei poprvé podíval dalekohledem na hvězdnou oblohu, aby nám jednou provždy otevřel úžasnou pokladnici vzdáleného vesmíru. Nahlédnutí do tajů, které kosmický prostor ukrývá, zprostředkuje i unikátní výstava „Vesmír – dobrodružství objevů“, která je od počátku dubna do poloviny června tohoto roku instalována před Mahenovým divadlem na Malinovského náměstí v Brně.

090416_011

Výstavu tvoří 48 velkorozměrových fotografií vesmírných objektů od těles sluneční soustavy až po vzdálené galaxie, jejichž podivuhodné záběry byly pořízeny těmi největšími astronomickými observatořemi – umístěnými nejen na zemském povrchu, ale také v kosmickém prostoru. Návštěvníci si tak prohlédnou nejen kamenné a plynné planety, nýbrž i mlhoviny, hvězdokupy a objekty na samých hranicích viditelného vesmíru.

090416_02

Výstavu spolupořádá Akademie věd České republiky, Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně, Národní divadlo Brno a Astronomický ústav Akademie věd České republiky za spolupráce s Městkou policií Brno. V první části tohoto roku byla ke zhlédnutí u pražského Národního divadla, 16. června se stěhuje na Masarykovo náměstí v Ostravě.

090416_03

Záštitu nad brněnskou instalací expozice „Vesmír – dobrodružství objevů“ převzal primátor statutárního města Brna pan Roman Onderka.

Fotografie pořídil a poskytl Pavel Gabzdyl.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74