Top

Amatérský astrofotograf měsíce

Martin Gembec, Středa, 6. Květen 2009

Ať již prostřednictvím internetu, nebo osobně, setkáváme se v posledních letech s řadou amatérů, kteří pořizují nádherné astronomické fotografie, nebo natáčí video za účelem potěšit svou duši, udělat někomu radost, posouvat laťku stále výš. Jako vyjádření úcty amatérské tvorbě jsme založili tuto soutěž, v níž nejde jen o to hledat vítěze, ale především porovnávat své snímky, kochat se nad krásami vesmíru.

Mlhoviny v okolí hvězdy Sadr, foto: Martin Vyhlídal. Vítězný snímek dubnové galerie.

Mlhoviny v okolí hvězdy Sadr, foto: Martin Vyhlídal. Vítězný snímek dubnové galerie.

Před šesti měsíci vznikla nová galerie, která si kladla za cíl dát amatérským astrofotografům možnost porovnávat si své nejlepší snímky s ostatními. Jako hlavní pilíř byla vystavěna veřejně dostupná galerie, v níž se zaslané fotky objevují co možná nejdříve a to ještě v průběhu daného kola. Dále jsme chtěli, aby díky nejlepším fotkám i běžná veřejnost, kterou astronomie pouze zajímá viděla, co je asi aktuálně vidět na obloze a jak se to dá vyfotit nebo nakreslit. Pravidlem totiž je, že žádný snímek není v daném kole starší dvou měsíců. Přestože nejošemetnější aktivitou u podobných soutěží je hodnocení samotné, pokusili jsme se tento problém vyřešit tak, že jsme oslovili deset porotců z nichž někteří se věnují hlavně běžné fotografii, jiní pouze pozorují oblohu a příliš nefotí, jiní jsou uznávanými astrofotografy.

Domníváme se, po půlročním provozu galerie, že je ten správný čas začít se prezentovat ještě více navenek, než tomu bylo doposud, např. na Astronomickém fóru. V galerii se objevuje velké množství snímků každý měsíc. Za organizátory musíme poznamenat, že nejvíce nás překvapila kvalita snímků, které je schopen amatér u nás vůbec vyprodukovat.

Rádi bychom tímto krátkým představením soutěžní galerie snímků a kreseb vzdali hold všem, kdo nám zaslali své snímky a tím nás podpořili v jejím prvopočátku. Chtěli bychom také pogratulovat dosavadním vítězům za jednotlivé měsíce a věříme, že pohled na vynikající snímek Martina Vyhlídala vás neodradí, ale spíše potěší, inspiruje a nabudí do pokusů také něco nakreslit, vyfotografovat či natočit.

Na závěr si vás dovolujeme pozvat k naší malé virtuální prohlídce vítězů a pokud budete mít zájem, proklikejte si i celou galerii.

Za AAM: Martin Gembec, Pavel Pintr a Libor Richter.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74