Top

Halo, hlásí se Brno

Zdeněk Janák, Úterý, 12. Květen 2009

Brno (nejlepší město na celé Moravě) se svým podnebím blíží někde ke středomoří. Sandále se v něm nosí od března do října a zimní bundy se pro změnu nenosí ani v zimě. Ale i v takových dnech, jako byl třeba dnes, kdy si jen s obtížemi vyhříváte tváře v paprscích slunce a o ostré stíny taky nezakopnete a zdálo by se, že zvedat hlavu k obloze, na které zahlédnete jen pár holubů poletujících pod mraky, nemá ani cenu, se najde i něco málo, co potěší zmlsané oko obezřetného astronoma.

I když jsou mraky husté tak, že by se daly krájet, už reflexivně zakláním hlavu a zvedám oči k obloze. Nemusí být zrovna ani státní svátek, aby jste spatřili třeba barevné halo kolem Slunce.

Družicový snímek zobrazuje oblohu nad Brnem a okolím v podvečerních hodinách.

Družicový snímek zobrazuje oblohu nad Brnem a okolím v podvečerních hodinách.

To (malé halo), které jsem dnes pozoroval já, se vznášelo nad bystrckými paneláky s různou intenzitou a celistvostí v podvečer mezi 18. a 19. hodinou jako reklama nějaké realitní kanceláře.

Snímek má výrzně posunutou strmost podání tónů, aby vynikla struktura hala a oblaků.

Snímek má výrazně posunutou strmost podání tónů, aby vynikla struktura hala a oblaků.

A proto se nezapomínejte občas dívat na oblohu, fotografovat nebo třeba zakreslovat zajímavé úkazy a hlavně vystavovat třeba na našich stránkách.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74