Top

Jak jsem lovil mladý Měsíc

Pavel Karas, Úterý, 26. Květen 2009

Jaro je, jak známo, příhodná doba pro lov uzoučkého měsíčního srpku. Této svérázné pozorovatelské disciplíny se rád zúčastňuji při každé vhodné příležitosti. Letos se jich naskytlo hned několik, a tak dávám k dobru úlovek z té poslední, včerejší, který je tak trochu náplastí na promarněnou šanci z 26. dubna.

Před měsícem (tím kalendářním) se totiž náš Měsíc (ten vesmírný, 39 hodin starý) skvěl na večerní obloze v atraktivním sousedství planety Merkur a hvězdokupy Plejády. V České republice však převládalo oblačné počasí, a tak našinci nezbylo, než se pokochat záběry na Spaceweather.com, které pořídili např. Tamas Ladanyi z Maďarska, André z Velké Británie, Donatas Tamonis z Litvy či Miroslav Znášik ze Slovenska.

V posledních dnech se ovšem udělalo nádherné počasí, a tak jsem si včera na Měsíc počíhal na brněnské hvězdárně. Vytáhl jsem Newtona 150/750 na HEQ-5 montáži, velmi nahrubo ustavil, do primárního ohniska upevnil Canona 350D a – ouha, montáž není čím napájet. Naštěstí zrcadlový dalekohled poskytuje dostatek světelnosti, a tak jsem se spolehl na to, že během krátkých expozic (1/125 s na ISO 800) Měsíc neuteče. Neutekl, a tak zde je výsledek (jedná se o průměr pěti expozic):

Měsíc 31 hodin po novu

Měsíc 31 hodin po novu

A kdy nás čeká pokračování lovné sezóny? Své štěstí můžete zkusit opět za měsíc, přesněji 23. června kolem půl desáté večer, přesně jeden den po novu. Ekliptika se však začíná sklánět k obzoru, a tak je potřeba vyhlédnout si místo s perfektním nízkým horizontem. Další příležitosti se naskytnout až příští rok, ale bude to stát za to. 25. února po západu Slunce si můžete troufnout na 14 hodin starý Měsíc! Máte tak jedinečnou příležitost vytvořit nový český rekord. Náš vesmírný soused se bude nacházet velmi vysoko nad ekliptikou a jako navigace poslouží jasná dvojice Jupiter & Venuše:

Obloha nad západním obzorem 14. 2. 2010 (zdroj: Stellarium)

Obloha nad západním obzorem 14. 2. 2010 (zdroj: Stellarium)

Další šance se pak naskytnou 16. března (20,5 hodiny starý Měsíc), 15. dubna (30hodinový srpek v konjunkci s Merkurem) a 14. května (17,5 hodiny starý Měsíc v blízkosti Plejád). Hodně zdaru!


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74