Top

Končí astronomická noc

Jan Kondziolka, Čtvrtek, 28. Květen 2009

V těchto dnech jsme měli na dlouhou dobu poslední možnost pozorovat tu opravdovou tmu. Řeč výjimečně není o světelném znečistění, ale o astronomické noci.

Ta totiž nastává, pouze když Slunce zapadá níže než 18 stupňu pod obzor. A právě v létě je zemská osa tak „nevhodně“ natočená, že v našich zeměpisných šířkách Slunce skoro dva měsíce pod 18 stupňů nezapadne. Aby to nebylo tak jednoduché, tak do hry vstupuje ještě Měsíc. Je jasné, že když na obloze září, o nějaké astronomické tmě nemůže být ani řeč. Aby tedy nastala „tma astronomické noci“, měl by být Měsíc alespoň jednu hodinu před východem nebo po západu.

Poslední astronomická noc by tak měla nastat 31. 5. 2009 v trvání přibližně asi půl hodiny. Přibližně proto, že se se zeměpisnou délkou a šířkou i v rámci naši malé republiky čas začátku a konce mění až o několik minut. Orientačně se proto můžete podívat například na aplet na www.observatory.cz, jinak pro přesné určení vhodný nějaký astronomický program, kde si zadáte i vaši zeměpisnou polohu.

Zdroj: www.observatory.cz - ukázka apletu

Zdroj: www.observatory.cz - ukázka apletu

Jak jsem říkal do hry vstupuje ještě Měsíc a proto pokud jste chtěli vidět tmu, už je stejně pozdě, protože s podmínkou hodiny po západu Měsíce poslední noc nastala 25. 5. 2009. Na příští astronomickou noc si budeme muset počkat až do 11. 7. 2009. V tu dobu ale bude rušit Měsíc, proto opravdová „tma astronomické noci“ nastane až 21. 7. 2009.

To že nenastává astronomická noc neznamená, že by se nedalo pozorovat, ale jak sami víte, v létě prostě nemusí být černočerná tma, přesto hvězdy jde vidět  pořád nádherně. Praktický důsledek to má třeba i takový, že projektu www.skyquality.com nastávají prázdniny, protože objektivní měření jasu oblohy nejde provádět, když obloha není opravdu temná. Pro úplnost ještě uvedu, že existuje ještě nautická noc, kdy musí být slunce alespoň 12 stupňů pod obzorem a občanská noc, kdy musí být slunce alespoň 6 stupňů pod obzorem.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74