Top

Kráska v Orionu

Šárka Dvořáková, Čtvrtek, 14. Květen 2009

Jsem teprve začínající pozorovatel. První setkání s dalekohledem proběhlo v létě 2008 na Astronomické expedici tentokrát s názvem Mezi nebem a zemí, kde mi půjčili dalekohled, a tudíž mohu objevovat krásy oblohy také doma. Pozorovací stanoviště mám přitom přímo na zahradě ve vesnici s názvem Tetčice asi dvacet kilometrů od Brna.

Objekt, který jsem si vybrala, je nejspíš již všem dobře známý a je jím Velká mlhovina v Orionu, nebo jinak nazývaná také M42 ve slavném Messierově katalogu.

Orion je souhvězdí zimní a zároveň jedno z nejkrásnějších. Tato mlhovina patřící k nejčastěji fotografovaným objektům leží v „Orionově meči“, lze ji velmi snadno najít a za dobrých podmínek je pozorovatelná i pouhým okem. Je nejjasnější emisní mlhovinou na obloze a náleží k mnohem rozsáhlejšímu systému plynu a prachu, který zabírá přes polovinu celého souhvězdí. Na obloze má úhlový průměr dokonce větší než úplněk.

Pozorovala jsem ji zapůjčeným reflektorem s průměrem zrcadla 20cm padesáti násobným zvětšením za celkem dobrých podmínek (mhv 5,6) okolo půlnoci v noci z 23. na 24. 12. 2008. Bylo jasno a ani nesvítil Měsíc. Jediné, co mě rušilo, byl kocour, který se bavil tím, že mi „drbal“ do dalekohledu.

Mlhovina se nádherně rozplývala do ztracena směrem k jihu a nejjasnější byla okolo útvaru známého pod názvem Trapéz. V horní části byla oddělena jakoby černou stuhou od menší mlhoviny označované M43. A v levé části byly vidět paprsky směřující od centra. Vůbec jsem nedokázala určit, kde tato kráska končí.

Pokud se sem náhodou zatoulal někdo, kdo ji ještě neviděl, tak mu tento objekt můžu jen doporučit.

kraska-v-orionu


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74