Top

Luxusní pozorovačka s měřením

Jan Kondziolka, Pondělí, 25. Květen 2009

V noci ze středy na čtvrtek jsem byl na horách, v Kučicích pod Ondřejníkem, kousek od snobárny zvané Čeladná. Počasí přes den konečně vypadalo jakš takš, ale po poledni začaly přicházet docela hrubé cirry a už to vypadalo beznadějně. Naštěstí v tu pravou chvíli odtáhly a tak mě čekala perfektní pozorovatelská noc.

Nejprve, ještě než začala astronomická noc (něco kolem 23:30) jsem si u chaty na chvíli vytáhl dalekohled, abych se trochu pokochal noční oblohou. Letmý pohled na kulovku v Herkulovi, na M 5, ještě nějakou otevřenku, taky byl zajímavý pohled na Saturn, který má zrovna prstence nakloněny tak, že jsou vidět jen jako teňounká čárečka. Potěšil i pohled na právě prolétající ISS.

To už ale nastávala astronomická noc a ten pravý čas na měření jasu oblohy skajmetrem. Natočil jsem mého smradlavého tráboše a vydal se po okolí měřit. Nejprve jsem objel pár předchozích lokalit v Kunčicích a Trojanovicích, potom jsem zamířil na Čeladnou. Tam jsem většinu lokalit měřil poprvé a bude zajímavé s odstupem času sledovat vývoj v těchto lokalitách. Bude chtít ale ještě hooodně úsilí. Hodnoty se všude pohybovaly od 21,1 do 21,4, což je už docela kvalitní obloha. Celkem jsem nalítal 33 km a naměřil 20 lokalit. Hodnoty jsem zadal do db2.skyquality.com, který je prakticky odnoží projektu mapování oblohy na skyquality.com (o účelech obou databází se snad rozepíšu jindy). Po zadání opakovaných měření pak půjde vidět pěkná místní mapa světelného znečištění, zatím se na mapku s o něco více hodnotami můžete podívat v okolí Karviné.

Celé to ježdění po krajině se na mě smál nad jižním obzorem Štír, který je podle mě nejkrásnějším souhvězdím naší oblohy. Proto když jsem se před druhou hodinou ranní vrátil, neváhal jsem, přiložil jsem do auta dalekohled, druhý foťák a svačinu a jel jsem na kopec pozorovat. A rozhodně bylo co – kulovky ve Štíru jsem sice už nestihl, protože jsem jelito a než zapadl za kopec tak jsem je prostě nestihl najit (protože jsem měl ještě na práci dva foťáky), ale nádherný pohled byl na otevřenky s nebulozitou v Blížencích a taky se tam objevila nějaká kulovka… V dálce jsem také pozoroval velice vzdálenou bouřku a tak jsem foťák nastavil, aby se pokusil vyfotit případný stratosferický blesk – sprites. Sekal jsem sice jednu fotku co dvě sekundy na ISO 1600, bohužel bez úspěchu. Bez úspěchu jsem také byl s fotkou meteoru, který kráááásně, dlouuuuhatanansky padal přesně v zorném poli druhého foťáku, který zrovna dělal redukci šumu. Úplně stejně jsem propásl i megajasné Iridium, ale to mi vynahradil aspoň první foťák, který zachytil jiné, ani nevím kdy. No aspoň že jedno jsem viděl na vlastní oči…

Luxusní výhled na jih

Luxusní výhled na jih

Hora Nořičí, v dálce Radhošť

Hora Nořičí, v dálce Radhošť

Iridium...

Iridium...

Frenštát kazící výhled na západ. Všimněte si oooobrovského světelného artefaktu nad kostelem. V pravo od Frenštátu je pak taky vidět vzdálená průmyslová zóna v Kopřivnici.

Frenštát kazící výhled na západ. Všimněte si oooobrovského světelného artefaktu nad kostelem. V pravo od Frenštátu je pak taky vidět vzdálená průmyslová zóna v Kopřivnici.

U chaty jsem ještě triedrem omrknul jasný Jupiter, do postele jsem se dostal až kolem 3:30. Rozhodně ta bolest hlavy na druhý den za to stála…


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74