Top

Obloha nad Faaker See

Pavel Karas, Čtvrtek, 25. Červen 2009

O počasí se toho teď asi nedá říct mnoho pozitivního. Já jsem se však před pár dny vrátil z jižního Rakouska, kde po většinu času svítilo sluníčko. Kromě lehce připálených rukou a otlačeného zadku (jezdili jsme na kolech) jsem si přivezl řadu fotek krásné korutanské přírody a také pár snímků noční oblohy.

Všechny snímky byly pořízeny ze stativu fotoaparátem Canon EOS 350D s objektivem Sigma 24-70/2.8 a exponovány na otevřenou clonu s expozicí 25 s na ISO 1600. Čas focení: Zhruba 23:30 až 00:30 LSEČ, noc 18./19. června.

Jako první přikládám fotku zapadajícího Lva se Saturnem. Hvězdy se krásně zrcadlí v hladině Faakského jezera a na protějším břehu už ne tak hezky svítí městečko Faak. Složeno ze dvou snímků.

lev_saturn_big

Poté jsem se pokusil o panoramatický snímek Mléčné dráhy. Následující kompozice vznikla z 8 záběrů, přitom každý je průměrem tří expozic. V levém dolním rohu bohužel září nějaká lampa. Fotografie zachycuje důvěrně známou část letní Mléčné dráhy od Štítu po Kasiopeu. Povedlo se mi do ní směstnat i celý letní trojúhelník. 🙂

milkyway_big

Poté začal zpoza stromů vycházet Štír, a tak jsem svoji pozornost zaměřil právě na něj. Pokusil jsem se o takovou náladovku a složil jsem snímek ze dvou záběrů. Každý byl zprůměrován z pěti snímků, přitom spodní jsem průměroval bez registrace (kvůli ostrému popředí) a horní jsem registroval na hvězdy. Na snímku je mimo jiné vidět, jak hezká obloha v Korutanech je, neboť ani u obzoru není patrný typický silný světelný gradient — tedy pokud se nedíváte směrem k Villachu nebo ke Klagenfurtu.

stir_big

Od západu však přicházela oblačnost, a tak jsem se spokojil již jen s náladovou fotkou jezera. 🙂

jezero_big


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74