Pár snímků za měsíc květen
Martin Popek, Pondělí, 15. Červen 2009
Na přelomu noci 30. 4./1. 5. nás ve Velharticích na Šumavě chytla docela slušná bouřka. Blesků nic moc, spíš jen blýskavice. Chytil se jen jeden mezimračný rozvětvený CC blesk.
Další bouřka v okolí Velhartic následovala odpoledne 1. 5. Za tou jsme si udělali výjezd. Čárové blesky mrak-zem C- a pěkné srážky s kroupami.
Dopoledne 8. 5. výrazné malé halo na jemných cirrových oblacích a blankytně modré obloze.
Konvekce bouřkové oblačnosti nad pohořím nízkých Tater z pohledu od Oravské přehrady a kumuly nad Oravským ostrovem (10. 5.).
Pylová koróna ze dne 12. 5. Pozorování rušily cirry.
Přelet ISS na ne zcela temné obloze ze dne 13. 5.
Zjasnění ISS ze dne 17. 5. Když ISS přelétla hvězdu Vegu, měla již slábnout. Avšak místo toho zjasněla na jasnost cca -5 mag. Přesvětlení snímků způsobila příliš jasná obloha.
Dne 22. 5. jsem zažil jeden z nejlepších návějových oblaků (shelf clouds), jaké jsem kdy spatřil. To vše s bonusem v podobě duhových oblouků a mlhy, stoupající z údolí Jablunkovského průsmyku. Shelf cloud (návějový oblak) vzniká především na bouřkové frontě. Při přibližování se hradby významných bouřek téměř vždy nalézají na přední straně, na čele bouře. Má vzhled dlouhého pásu oblačnosti ve tvaru klínu, ve vertikální šířce obvykle nepřesahujícího 300 metrů. Záleží to na rychlosti větru, který ho vytváří a na vlhkosti vzduchu před i za pásem největších bouřkových nárazů větru.
Kelvin-Helmholtz cirrus s množstvím vln, jež vytvořilo stojaté vlnění dne 24. 5.
Mlžná duha v Bystřici na Olší při východu Slunce (28. 5).
Příchod fronty s orografickou oblačností a malým halem na cirrech (30. 5.). Později se objevily i dotykové oblouky (horní dotykový, cirkumzenitální a supralaterální oblouk). Fotografie je složena z dvaceti přeostřených snímků, v programu Registax.