Top

Astronomie na Facebooku

Jan Kondziolka, Pátek, 10. Červenec 2009

Kdo není na Facebooku jako by nebyl! Minulé volby to ukázaly, Facebook se stal výborným nástrojem, jak šířit názor a třeba i zburcovat masu. Proč ho tedy nevyužít i k něčemu užitečnému?

Na Facebooku to zjednodušeně funguje tak, že si založíte účet, kontaktujete se s kamarády (sdílíte svoje názory, pocity, fotografie, videa či diskutujete o všemožných tématech), a můžete se přidávat do různých skupin jejichž obsah vás zajímá (pak se v médiích říká, kolik má ta či ona skupina příznivců). Ve skupinách je možno číst a přispívat na nástěnku, jsou tam různé odkazy a obrázky, které je možno i sám přidávat. Ve skupině je možné upozornit na akci a všem rozeslat pozvánku s tím, že dotyčný může vyjádřit zda se zúčastní nebo ne. Výborné pro potřebu sdělení nějaké informace je to, že když se k některé skupině přidáte, vidí to i ostatní ve vašem profilu, což moc velký efekt nemá, ale můžete všem svým přátelům rozeslat pozvánky. Jako uživatel můžete vytvářet všemožné kvízy s různorodými výsledky a těmi se pak „pochválit“ přátelům. Co by jste museli rozesílat e-mailem, to je na Facebooku možné během chvíle…

Nastínili jsme si možnosti a teď konkrétní dopady. Když přidáte na Facebooku do nějaké skupiny, přilákáte tím své přátele, kteří jsou potencionálními členy skupiny. Když si třeba uděláte kvíz o astronomii, který jako snad jediný obsahuje opravdové informace, dozví se to vaši přátelé a přátele vašich přátel a přátelé… Prvním efektem je tedy to, že nepřímo pomáháte šířit „astronomickou osvětu“ mezi vašimi přáteli a druhým je přínos mediální – všimněte si jak se z prvně téměř bezvýznamné vajíčkové skupiny stala mediální hvězda, když nasbírala tisíce příznivců… Sice se toto astronomickému tématu asi nikdy nestane, ale zní to při prezentaci líp, když se můžete pochlubit – mám X příznivců na Facebooku.

Kam se zapojit?

P. S. Upozorněte nás v komentářích na další skupiny s tématikou blízkou astronomii.

Jan Kondziolka

Absolvent bakalářského oboru záchranářství, pracuje jako sestra, zabývá se světelným znečištěním, tvůrce webu svetlo.ian.cz, několik let působil na IAN.cz. Mezi koníčky patří také pozorování halových jevů, noční fotografie, dále je zaníceným trabantistou a dobrovolným hasičem.
http://kojan.kvalitne.cz/

Komentáře

Kometáře jsou uzavřeny.

Bottom