Astronomie na Facebooku
Jan Kondziolka, Pátek, 10. Červenec 2009
Kdo není na Facebooku jako by nebyl! Minulé volby to ukázaly, Facebook se stal výborným nástrojem, jak šířit názor a třeba i zburcovat masu. Proč ho tedy nevyužít i k něčemu užitečnému?
Na Facebooku to zjednodušeně funguje tak, že si založíte účet, kontaktujete se s kamarády (sdílíte svoje názory, pocity, fotografie, videa či diskutujete o všemožných tématech), a můžete se přidávat do různých skupin jejichž obsah vás zajímá (pak se v médiích říká, kolik má ta či ona skupina příznivců). Ve skupinách je možno číst a přispívat na nástěnku, jsou tam různé odkazy a obrázky, které je možno i sám přidávat. Ve skupině je možné upozornit na akci a všem rozeslat pozvánku s tím, že dotyčný může vyjádřit zda se zúčastní nebo ne. Výborné pro potřebu sdělení nějaké informace je to, že když se k některé skupině přidáte, vidí to i ostatní ve vašem profilu, což moc velký efekt nemá, ale můžete všem svým přátelům rozeslat pozvánky. Jako uživatel můžete vytvářet všemožné kvízy s různorodými výsledky a těmi se pak „pochválit“ přátelům. Co by jste museli rozesílat e-mailem, to je na Facebooku možné během chvíle…
Nastínili jsme si možnosti a teď konkrétní dopady. Když přidáte na Facebooku do nějaké skupiny, přilákáte tím své přátele, kteří jsou potencionálními členy skupiny. Když si třeba uděláte kvíz o astronomii, který jako snad jediný obsahuje opravdové informace, dozví se to vaši přátelé a přátele vašich přátel a přátelé… Prvním efektem je tedy to, že nepřímo pomáháte šířit „astronomickou osvětu“ mezi vašimi přáteli a druhým je přínos mediální – všimněte si jak se z prvně téměř bezvýznamné vajíčkové skupiny stala mediální hvězda, když nasbírala tisíce příznivců… Sice se toto astronomickému tématu asi nikdy nestane, ale zní to při prezentaci líp, když se můžete pochlubit – mám X příznivců na Facebooku.
Kam se zapojit?
- Amatérské prohlídky oblohy – naše skupina
- Chci zase vidět noční oblohu! – skupina kolem světelného znečištění
- Czech National Team – skupina příznivců distribuovaných výpočtů a programu BOINC
- Astronomická Expedice – letní škola astronomie
P. S. Upozorněte nás v komentářích na další skupiny s tématikou blízkou astronomii.