Top

Dorazilo do bouřkové soutěže

Jan Kondziolka, Středa, 29. Červenec 2009

Nedávno jsme vyhlásili soutěž o nejlepší fotografii bouřky. Do redakční pošty už dorazily první příspěvky a tak se můžete inspirovat.

Dobrý den,

dovoluji si poslat do vaší fotografické soutěže snímek blesků při bouřce 8. 5. 2009 večer v Kralupech nad Vltavou.

Pořízeno z balkónu panelového domu ve 21.06 fotoaparátem Canon Powershot G7, ISO 80, f8, 15s. Snímek nebyl nijak upravován, pouze oříznut na formát 16:9.

S pozdravem Ladislav Šnýdr

snydr

25. června večer se vyskytl velmi pěkný úkaz NLC (zbytky těchto bělavých cirovitých oblak jsou patrné nad bouřemi). Ve stejné době se kopce jižně od Jablonce začaly halit do mlhy vznikající ve velmi vlhkém vzduchu. V pozadí této úžasné podívané byly vidět pěkně vyvinuté kumuly congestus a cumulonimbus, kde zároveň probíhala nádherná blesková aktivita. Zatímco obvykle byly vidět jen pod oblakem vpravo se vyskytující blesky CG- a blýskavice v horních partiích, v jednom okamžiku jsem poprvé v životě viděl nádherný blesk CG+ z horní okrajové části kumulonimbu vpravo, který směřoval až dolů na okraj kopců. K mé smůle zbývala asi sekunda a měl jsem jej vyfocený, neboť již byla stisknuta spoušť, ale blesk jsem prošvihl kvůli 1,5-s prodlevě předsklopení zrcátka, kterou mám aktivovánu pro noční focení. Posílám tedy alespoň fotku dobře nasvíceného cumulonimbu a pak panoramu, kde jsou nahoře vidět zbytky nočních svítících oblak (NLC).

Autor: Martin Gembec
Datum pořízení 25. 6. 2009, 22.41-22.43

Vzdálené bouře nad Jizerkami

Vzdálené bouře nad Jizerkami

Vzdálené bouře nad Jizerkami

Vzdálené bouře nad Jizerkami

Další dva příspěvky už jsou mimo soutěž, protože pocházejí od porotců soutěže.

Oblaky typu cumulonimbus mamma focene 24. 6. v Nýdku. Více fotografií najdete v příspěvku na Spaceweather.com

Martin Popek

martin-popek-m3_1246133301

Bouřky focené při nočním návratu z otevření Holešovské hvězdárny, kdesi cestou. Ač to to byl z dálky pěkný pohled, cestou dál se ukázalo, co bouřky natropily. A dál už to znáte ze zpráv…

Jan Kondziolka

ja


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74