Top

Soutěž o nej fotku meteoru

Jan Kondziolka, Čtvrtek, 2. Červenec 2009

Vyhlašujeme soutěž o nejlepší fotku meteoru. Může se jednat o fotografii kteréhokoliv meteorického roje, podmínkou ale je, že musí být pořízená letos, ideálně v době trvání soutěže. Soutěž trvá od vyhlášení (čili od teď) až do konce září. Fotografie posílejte na mail soutez@astronomie.cz a do předmětu uveďte Meteor. Velikost není nijak omezena, ale tak nějak s rozumem… Došlé fotografie uveřejníme na stránkách astronomie.cz. Vybírat bude tříčlenná porota ve složení Jan Kondziolka, Marek Kolasa a Pavel Karas.

Meteor nad Lysou horou

Meteor nad Lysou horou

A na jaké ceny se můžete těšit? Soutěží se o dvě ceny, za první místo digitální měřič energie (wattmetr + drobné ceny), za druhé místo kniha „DSRL – naučte se fotografovat digitální zrcadlovkou“ + drobné ceny.

Hlavní ceny do soutěže

Hlavní ceny do soutěže

A které roje je možné pozorovat?

Nejslavnějším meteorickým rojem léta jsou bezesporu Perseidy. Nejhustší částí proudu prachových částic, které se kdysi uvolnily z komety 109P/Swift-Tuttle, prochází Země mezi 11. a 13. srpnem. Za ideálních podmínek můžeme během jediné hodiny zahlédnout až šedesát meteorů vylétajících ze severního okraje souhvězdí Persea.

Dalším rojem jsou pak delta Aquaridy (jižní). Maximum roje je v noci z 27. na 28. července. Pozorování během noci bude rušit Měsíc před úplňkem. Pozorování meteorů (hlavně slabších) bude tak ztíženo. Aktivita roje začíná již 12. července a končí 19. srpna.

Další možností je číhat na sporadické meteory (tedy ty, které nepatří k žádnému roji).


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74