Top

Soutěž o nej fotku meteoru

Jan Kondziolka, Čtvrtek, 2. Červenec 2009

Vyhlašujeme soutěž o nejlepší fotku meteoru. Může se jednat o fotografii kteréhokoliv meteorického roje, podmínkou ale je, že musí být pořízená letos, ideálně v době trvání soutěže. Soutěž trvá od vyhlášení (čili od teď) až do konce září. Fotografie posílejte na mail soutez@astronomie.cz a do předmětu uveďte Meteor. Velikost není nijak omezena, ale tak nějak s rozumem… Došlé fotografie uveřejníme na stránkách astronomie.cz. Vybírat bude tříčlenná porota ve složení Jan Kondziolka, Marek Kolasa a Pavel Karas.

Meteor nad Lysou horou

Meteor nad Lysou horou

A na jaké ceny se můžete těšit? Soutěží se o dvě ceny, za první místo digitální měřič energie (wattmetr + drobné ceny), za druhé místo kniha „DSRL – naučte se fotografovat digitální zrcadlovkou“ + drobné ceny.

Hlavní ceny do soutěže

Hlavní ceny do soutěže

A které roje je možné pozorovat?

Nejslavnějším meteorickým rojem léta jsou bezesporu Perseidy. Nejhustší částí proudu prachových částic, které se kdysi uvolnily z komety 109P/Swift-Tuttle, prochází Země mezi 11. a 13. srpnem. Za ideálních podmínek můžeme během jediné hodiny zahlédnout až šedesát meteorů vylétajících ze severního okraje souhvězdí Persea.

Dalším rojem jsou pak delta Aquaridy (jižní). Maximum roje je v noci z 27. na 28. července. Pozorování během noci bude rušit Měsíc před úplňkem. Pozorování meteorů (hlavně slabších) bude tak ztíženo. Aktivita roje začíná již 12. července a končí 19. srpna.

Další možností je číhat na sporadické meteory (tedy ty, které nepatří k žádnému roji).

Jan Kondziolka

Absolvent bakalářského oboru záchranářství, pracuje jako sestra, zabývá se světelným znečištěním, tvůrce webu svetlo.ian.cz, několik let působil na IAN.cz. Mezi koníčky patří také pozorování halových jevů, noční fotografie, dále je zaníceným trabantistou a dobrovolným hasičem.
http://kojan.kvalitne.cz/

Komentáře

Kometáře jsou uzavřeny.

Bottom