Top

Jupiter s impaktem

Radek Prokeš, Pondělí, 3. Srpen 2009

V posledních dnech se mohou astronomové kochat temnou skvrnou nedaleko jižního pólu Jupitera, která pravděpodobně vznikla jako důsledek dopadu komety. Spolu s Petrem Skalou jsme se rozhodli vytvořit fotografii, na které by skvrna byla viditelná.

Postupovali jsme poněkud netradičně. Naším cílem bylo pořídit video Jupitera obyčejným kompaktním fotoaparátem okulárovou projekcí a video poté rozdělit na jednotlivé snímky a složit v jednu výslednou fotografii. Výhoda této metody je následující. Protože Jupiter rotuje poměrně rychle, je důležité snímky pořídit v kratším časovém intervalu, aby se na fotografii neprojevila změna viditelných detailů. Kdybychom Jupiter fotili digitální zrcadlovkou, nikdy by se nám nepodařilo získat takové množství snímků za tak krátký čas jako při použití kompaktního fotoaparátu. Při tomto postupu dostaneme 30 snímků za sekundu, což při delším natáčení znamená získání velké zásoby dat pro zpracování.

Video jsme pořídili dne 30. 7. 2009 ve 2.21 SELČ na Astronomické expedici 2009, což je letní tábor určený pro zájemce o astronomii z řad studentů. Použili jsme dalekohled Mertz 180/1875 v hlavní kopuli a snímali jsme digitálním fotoaparátem Canon Powershot A560. Vzniklo 1-minutové video v rozlišení 640×480 pixelů. Toto video jsme následně zpracovali v programu Registax a Iris.

Zpracování videa spočívalo ve vybrání určitého množství kvalitních snímků z celkového počtu 1800 snímků (60s×30). Celkem prošlo filtrem 124 snímků, které jsme v programu Registax složili. Výsledná fotografie prošla finálními úpravami v programu Iris, který je stejně jako Registax volně dostupný.

Temná skvrna se nachází v blízkosti jižního pólu Jupiteru. Na obrázku nahoře.

Temná skvrna se nachází v blízkosti jižního pólu Jupiteru -- na obrázku nahoře. Kliknětě na obrázek pro spuštění videa i s autentickým zvukovým záznamem z průběhu pozorování.

Zaznamenat podobný úkaz je poměrně vzácné z důvodu jeho malé pravděpodobnosti. Výhodou digitální astronomické fotografie je bezesporu to, že dokáže zprostředkovat jevy, které jsou vizuálním pozorovatelům zcela skryty.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74