Top

Obloha u města a mezi městy

Tomáš Hynek, Úterý, 4. Srpen 2009

V květnu 2009 jsem udělal malý pokus – nasnímal kulovou hvězdokupu M 13 na okraji města (v areálu HaP JP v Ostrtavě) a také mezi městy (zhruba uprostřed mezi Opavou a Olomoucí). V obou případech byla použita stejná technika, stejné parametry snímání, stejný postup zpracování, v obou případech se nacházela hvězdokupa M 13 v zenitu. Je samozřejmé, že snímky pořízené mimo město budou tmavší, zachyceny budou i slabší hvězdy a hvězdokupa bude celkově bohatší a nápadnější. Mnohem zajímavější než slova jsou ale snímky samotné, není nad to vidět rozdíl na vlastní oči a porovnat snímky navzájem mezi sebou. Zde je tedy výsledek.

Vlevo – M13 na okraji Ostravy
Vpravo – M13 někde uprostřed mezi Opavou a Olomoucí

Takto vypadaly surové snímky po nasnímání, bez jakýchkoliv dodatečných úprav. Provedena byla pouze korekce snímků o MastrDark a následná kombinace (median) jednotlivých snímků do jednoho výsledného obrázku. U obou výsledných obrázků byl pak nastaven rozsah zobrazení na 0-32767 ADU, tedy na spodní polovinu původního rozsahu.

m13_srovnani1

Datum: 20. 5. 2009 na okraji města (vlevo) a 24. 5. 2009 mezi městy (vpravo). Přístroj: Rubinar 5,6/500 mm + CCD Meade Pictor 416XTE. Expozice: 10 x 60 sec., bin 1x1, bez filtru, teplota čipu -10st. C. Zpracování: korekce o MastrDark (MastrDark vytvořen jako median 10-ti 60 sekundových darků), snímky sesouhlaseny a složeny funkcí median do výsledných obrázků, zobrazení nastaveno na spodní polovinu původního 16 bitového rozsahu.

A zde po sjednocení pozadí – u levého snímku nastavena hodnota pozadí na stejnou úroveň šedé, jakou má pravý snímek.

m13_srovnani2

A ještě tmavší pozadí, aby se dalo na obrázky rozumně dívat.
Rozdíl mezi snímky pořízenými na okraji města a mezi městy je opravdu velký…

m13_srovnani3


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74