Top

Poslali jste SMS k exoplanetě?

Zdeněk Janák, Čtvrtek, 27. Srpen 2009

V minulých dvou týdnech měl celý svět možnost poslat krátkou zprávu k exoplanetě Gliese 581d. Možnost odeslat až 160 znaků dlouhou anglickou zprávu hluboko do vesmíru využilo celkem 25 880 nadšenců a nemálo jich bylo i z České republiky.

Více o samotném projektu, který je součástí Australského národního týdne vědy a Mezinárodního roku astronomie 2009, se můžete dozvědět na jeho internetových stránkách

kde si můžete také přečíst všechny zprávy i výběr těch nejlepších. Tento počin neunikl ani českým portálům

Exoplaneta Gliese 581 d, vzdálená od Země 20 světelných let, je zatím tou nejvhodnější známou pro život. Tato před dvěma roky objevená exoplaneta o hmotnosti 7 hmotností Země obíhá s periodou asi 67 dní ve vázané rotaci ve vzdálenosti 0,22 astronomické jednotky od mateřské hvězdy, kterou je červený trpaslík. Jako jediná z celkem čtyř planet v systému se tak nachází v zóně života hvězdy.

Zítra dojde k odeslání bezmála 3 MB dat pomocí Australského radioteleskopu o průměru 70 metrů, který se běžně používá pro komunikaci s vesmírnými sondami.

Teď se ale vkrádá otázka: K čemu je to vlastně dobré?

Nevěřím, že někdo doufá, že vyslaný signál bude někým zachycen, rozluštěn a že se dočkáme i odpovědi. Kdo si za 40 let, kdy nejdřív by nějaká odpověď mohla přijít, vzpomene, co se organizovalo v létě roku 2009 a kdo si na to vůbec vzpomene za týden? Dokáže zprávu někdo rozluštit a bude jí vůbec rozumět? Je angličtina univerzálním jazykem v celém vesmíru?

Kdyby mně přišla zpráva na mobil v cizím jazyce, tak ji budu ignorovat jako omyl. Kdyby jich bylo bezmála 30 tisíc a s obsahem, jaký je k vidění na stránkách projektu, tak asi svůj telefon zahodím. A to prosím pocházím z téhle planety.

Má astronomie a věda obecně zapotřebí upozorňovat na sebe podobnými populistickými gesty jak z předvolební kampaně? Asi má. Není to totiž poprvé.

Není to tak dávno, co jste své jméno mohli na palubě sondy LRO poslat k Měsíci

a ještě si o tom vytisknout pěkný formulář. A stejně tak i k dalším planetám Sluneční soustavy pomocí jiných sond.

Ještě starší jsou poselství mimozemšťanům odeslané na sondách Voyager 1 a 2 a Pioneer 10 a 11. Podívejte se na následující obrázky vesmírných pohlednic a vážně odpovězte — rozumíte jim? Je vám jasné co jednotlivé symboly znamenají a bylo vám to i jasné, než jste si přečetli články podrobně je vysvětlující? Dokážete ještě dnes přehrát gramofonovou desku a získat z ní kromě hudby i obraz?

Gramofónová deska s návodem k použití putující vesmírem na palubě sond Voyager 1 a 2.

Gramofonová deska s návodem k použití putující vesmírem na palubě sond Voyager 1 a 2.

Schéma se spáteční adresou k Zemi umístěné na plaketách nesené sondami Pioneer 10 a 11.

Schéma se spáteční adresou k Zemi umístěné na plaketách nesenými sondami Pioneer 10 a 11.

Happening obdobný tomu současnému se odehrál i v roce 1974, kdy v rámci projektu SETI a u příležitosti znovuuvedení do provozu obřího radioteleskopu v Arecibu byla směrem ke kulové hvězdokupě M13 odeslána zpráva, kterou s oblibou nosím vytištěnou na tričku jako symbol snad prvního astronomického pixel-artu. Každému, kdo se ale už setkal s pojmem kulová hvězdokupa, musí být jasné, že než o seriózní čin šlo spíše o silné gesto demonstrující možnosti soudobé techniky.

Vzkaz odeslaný radioteleskopem v Arecibu směrem ke kulové hvězdokupě M13.

Vzkaz odeslaný radioteleskopem v Arecibu směrem ke kulové hvězdokupě M13.

A jaký je váš názor? Myslíte si, že podobné hurá-akce bez reálného výsledku jsou dobrým způsobem jak širokou (nevzdělanou a neuvědomělou) veřejnost upozornit na zajímavé vědecké projekty, nebo jen zbytečnou ztrátou času? Zapojujete se do nich pro dětinský pocit, že jste byli u toho a pro pomíjivou vzpomínku nebo lehce ztratitelný suvenýr?


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74