Top

Setkání na hvězdárně v Holešově

Jan Kondziolka, Pondělí, 17. Srpen 2009

Nedávno jsme avizovali pozvánku na setkání na Holešovské hvězdárně. Potom, se na akci po osobních pozvánkách téměř nikdo nepřihlásil a ti co se přihlásili jak už to bývá své potvrzení zrušili, jsme se akce zúčastnili v komorním počtu čtyř. I přesto tato miniakce stála za to, a proto se teď můžete hryzat, o co jste přišli…

Akci jsme zahájili pracovně, a to instalací zánovního počítače, který jsme na hvězdárnu darem dovezli. Po úspěšném zapojení jsme na zánovním 19-palcovém trinitronu mrkli na nějaké ty halové, bouřkové a NLC fotečky. Protože bylo k večeru, tak nám u toho vyhládlo a tak jsme jako správní barbaři v zámeckém parku rozbouchli gril, nakrájeli klobásky, nastrouhali křen a pořádně se nadlábli (kromě velkého hvězdopravce Patrika, který nežere maso a dal si jen chléba s křenem).

gril

posezeni

Protože po vydatném jídle je potřeba si dát siestu, opět jsme se přesunuli do kopule, kde jsme na počítači mrkli na pořady, které budou v rámci prohlídek promítány návštěvníkům. Do té doby setmělo a to byla ta pravá doba na focení setmělé kopule zevnitř a hvězdárny z venku.

kopule

hvezdarna

Po 21 hodině jsme akci na hvězdárně utnuli a ve třech jsme Trábošem jeli domů. Jakým překvapením bylo, když se cestou před Hranicemi vyjasnilo a tak jsme měli šanci pozorovat Perseidy. Jen tak mezi námi – nepřipadalo vám, že toho nejvíc padalo až po 23 hodině?

trabos

Na závěr nezbývá než doufat, že příštích akcí se zúčastní větší počet lidí. Také chci závěrem pozvat všechny zájemce o prohlídku, případně pozorování na Holešovské hvězdárně. Během příštích 14 dní začne hvězdárna fungovat jako plnohodnotná popularizační hvězdárna s pevnou otevírací dobou, astronomem na poloviční úvazek, možností pozorování i promítání multimediálních pořadů. O otevírací době a dalších podrobnostech ještě vyjde článek, již teď mohou zájemci kontaktovat městského hvězdáře Patrika Trnčáka buďto mailem patrik.trncak(zavinac)centrum.cz nebo telefonu 724575847, a domluvit si prohlídku.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74