Top

Setkání na hvězdárně v Holešově

Jan Kondziolka, Pondělí, 17. Srpen 2009

Nedávno jsme avizovali pozvánku na setkání na Holešovské hvězdárně. Potom, se na akci po osobních pozvánkách téměř nikdo nepřihlásil a ti co se přihlásili jak už to bývá své potvrzení zrušili, jsme se akce zúčastnili v komorním počtu čtyř. I přesto tato miniakce stála za to, a proto se teď můžete hryzat, o co jste přišli…

Akci jsme zahájili pracovně, a to instalací zánovního počítače, který jsme na hvězdárnu darem dovezli. Po úspěšném zapojení jsme na zánovním 19-palcovém trinitronu mrkli na nějaké ty halové, bouřkové a NLC fotečky. Protože bylo k večeru, tak nám u toho vyhládlo a tak jsme jako správní barbaři v zámeckém parku rozbouchli gril, nakrájeli klobásky, nastrouhali křen a pořádně se nadlábli (kromě velkého hvězdopravce Patrika, který nežere maso a dal si jen chléba s křenem).

gril

posezeni

Protože po vydatném jídle je potřeba si dát siestu, opět jsme se přesunuli do kopule, kde jsme na počítači mrkli na pořady, které budou v rámci prohlídek promítány návštěvníkům. Do té doby setmělo a to byla ta pravá doba na focení setmělé kopule zevnitř a hvězdárny z venku.

kopule

hvezdarna

Po 21 hodině jsme akci na hvězdárně utnuli a ve třech jsme Trábošem jeli domů. Jakým překvapením bylo, když se cestou před Hranicemi vyjasnilo a tak jsme měli šanci pozorovat Perseidy. Jen tak mezi námi – nepřipadalo vám, že toho nejvíc padalo až po 23 hodině?

trabos

Na závěr nezbývá než doufat, že příštích akcí se zúčastní větší počet lidí. Také chci závěrem pozvat všechny zájemce o prohlídku, případně pozorování na Holešovské hvězdárně. Během příštích 14 dní začne hvězdárna fungovat jako plnohodnotná popularizační hvězdárna s pevnou otevírací dobou, astronomem na poloviční úvazek, možností pozorování i promítání multimediálních pořadů. O otevírací době a dalších podrobnostech ještě vyjde článek, již teď mohou zájemci kontaktovat městského hvězdáře Patrika Trnčáka buďto mailem patrik.trncak(zavinac)centrum.cz nebo telefonu 724575847, a domluvit si prohlídku.

Jan Kondziolka

Absolvent bakalářského oboru záchranářství, pracuje jako sestra, zabývá se světelným znečištěním, tvůrce webu svetlo.ian.cz, několik let působil na IAN.cz. Mezi koníčky patří také pozorování halových jevů, noční fotografie, dále je zaníceným trabantistou a dobrovolným hasičem.
http://kojan.kvalitne.cz/

Komentáře

14 komentářů k “Setkání na hvězdárně v Holešově”

 1. Petr Kubala dne Pondělí, 17. Srpen 2009 v 22.41 řekl(a):
  Petr Kubala

  po přečtení nevím..zda se mám nad článkem a bohužel i obsahu webu smát nebo brečet 🙁

 2. Jan Kondziolka dne Úterý, 18. Srpen 2009 v 9.47 řekl(a):
  Jan Kondziolka

  Prosime, omluvte zhrzeneho Petra Kubalu. Jeho komentare nemaji s clankem ani webem souvislost. Pravdepodelbne nebudou mit souvislost ani dalsi komentare jinych nicku, pod kterymi se PK obvykle ukryva…

 3. Marek Kolasa dne Úterý, 18. Srpen 2009 v 9.55 řekl(a):
  Marek Kolasa

  Díky za informace o hvězdárně v Holešově. Vypadá to tam moc hezky, těším se až to tam někdy navštívím.

 4. Jiří Dušek dne Úterý, 18. Srpen 2009 v 10.34 řekl(a):

  Skvělý počin… Je super, že se ještě najdou takoví nadšenci. Škoda, že je to tak daleko, jinak bych se tam jel podívat 🙂

 5. Viktor Votruba dne Úterý, 18. Srpen 2009 v 10.47 řekl(a):
  Viktor Votruba

  Mily Honzo, diky za pekny clanek ! Pri pohledu na ty grilovane klobasky jsem dostal neuveritelny hlad, takze odchazim k mistnimu ondrejovskemu reznikovi 🙂 Apropo pekna hvezdarnicka! A co to tam mate za planetarium ?

 6. Jan Kondziolka dne Úterý, 18. Srpen 2009 v 10.54 řekl(a):
  Jan Kondziolka

  To je takove low – tech planetarium a-la barva, štětec.

 7. Zdeněk Janák dne Úterý, 18. Srpen 2009 v 13.09 řekl(a):
  Zdeněk Janák

  Už jsem si myslel, že dnes dokážou lidi dělat astronomii jen hubou na svém blogu, ale jsem rád, že se najdou i takoví, kteří zvednou svůj *** od počítače a vyrazí pod hvězdy. Ve spojení se zábavou to je asi nejlepší kombinace.

  Takovéhle články — co nadšení astronomové dělají ve svém volném čase, mi tady už dlouho chyběly a osobně bych jich uvítal mnohem víc.

 8. Petr Kubala dne Úterý, 18. Srpen 2009 v 16.31 řekl(a):
  Petr Kubala

  Narážel jsem na slovní obraty typu „nažrat se“ apod. Jsem rád, že to už z článku zmizelo. Jinak děkuji za zcenzorování svého webu ze stránek APO 🙂

 9. Jan Kondziolka dne Úterý, 18. Srpen 2009 v 21.30 řekl(a):
  Jan Kondziolka

  nooo, ja to tam porad vidim a nevim co je na tom zavadneho. zde bych si dovolil ocitovat jednu filmovou hlasku – nezeres maso, nepochopis vtip:-)

 10. Jiří Dušek dne Středa, 19. Srpen 2009 v 10.31 řekl(a):

  Já maso žeru 🙂

 11. Vladimír Kocour dne Středa, 19. Srpen 2009 v 11.09 řekl(a):
  Vladimír Kocour

  Za největší přínos považuji vůbec to, že byla Hvězdárna v Holešově zrekonstruována. Bez toho by takové milé setkání nebylo možné. A nebo by se konalo jinde a v jiné podobě. A to je nepřímá zásluha také Města Holešov, které se rozhodlo, že chce hvězdárnu mít. Mohlo se rozhodnout také pro likvidaci objektu nebo jeho přestavbu na jakýsi parkový altán. Řešení, pro které se město v době obnovení hvězdárny rozhodlo, vůbec není samozřejmé.

  Někdy bych tuto hvězdárnu chtěl navštívit; posledně, když jsme tam jeli s Astronomickým klubem Pardubice, jsem nemohl.

  V. K.

 12. Petr Kubala dne Středa, 19. Srpen 2009 v 15.17 řekl(a):
  Petr Kubala

  Už by se pánové mohli přiznat na čí příkaz byly z webu APO odstraněny exoplanety.cz. 🙂

 13. Hana Kučáková dne Středa, 19. Srpen 2009 v 16.41 řekl(a):
  Hana Kučáková

  Pardon, že vám do toho vstupuji. Nevím, jaký máte mezi sebou problém, je mi to jedno, ale nechcete si to vyřídit osobními maily?

  Zpět k tématu, určitě se na hvězdárnu někdy přijedu podívat. Je to super nápad ty hvězdy uvnitř kupole 🙂

 14. Vladimír Kocour dne Středa, 19. Srpen 2009 v 22.56 řekl(a):
  Vladimír Kocour

  Takové hvězdy uvnitř kopule – ovšem jinak realizované – mají i na hvězdárně v Jablunkově-Návsí. Mají laminátovou kopuli natřenou zevnitř na černo. Nátěr je ale poněkud děravý, takže ve dne při zavřené kopuli to vypadá jako v planetáriu. Jen souhvězdí jsou úplně jiná.

  (ale jestli obnovili nátěr, hvězd ubylo, popř. zanikly docela)

  V. K.

Bottom