Stratosférické blesky z 2. srpna nad ČR
Martin Popek, Pátek, 21. Srpen 2009
2. srpna pozoroval Jozsef Bor z maďarské Soprone mimořádné stratosférické blesky nad ČR a to zvláště druhy red sprites jenž známe taky pod přezdívkou skřítci nebo duchové. Pozoroval za pomocí vysoce citlivé černobíle kamery Watec ultimate s objektivem computar 8/0,8.
Red Sprites se objevují ve výškách mezi cca 60 až 90 km a doba trvání tohoto úkazu se pohybuje kolem 1/100s. Přesto jsou snadněji pozorovatelné, protože se často vyskytují ve větším počtu najednou a opakovaně. Nabývají převážně červené barvy a tvarem se podobají mrkvi. Red Sprites velmi pravděpodobně souvisí s mohutnými výboji CG+ odehrávajícími se mezi vrcholem silných bouří a zemí.
Krom tohoto druhu stratosférických blesků zachytil Jozsef Bor zřejmě jednu vzácnost v tomto oboru. Tím by mohl být tzv. Troll. K snímku jsem přidal i snímek sloučených dat radar+blesky.
Trolls jsou podobné stratosférickému blesku blue jets, ale celkově má načervenalou barvu. Trvání úkazu se pohybuje podobně jak u blue jets 1/20s. Trolls se objeví po zvláště výrazných sprites, v nichž spodní části tohoto blesku tzv. tendrils je prodloužena směrem dolů vysoko nad nejbližší vrcholky mraků. Trolls mají zpočátku rychlost kolem 150 km /s, a poté se postupně zpomaluje na výšku až asi 30km. Je stále velká nejistota, zda skutečně stopa sex arab trolla souvisí s tendrils, nebo se objeví trolls z bouřkového mraku podobně jak blue jets.
Tímto moc děkuji za poskytnuté snímky Jozsefu Boru z Geodetické a Geophysical Research Intitute z Maďarské akademie věd v Soproni.
K článku jsem přidal par Cg+ blesku. Bouře se tuto noc nacházela přibližně u města Moravské Budějovice asi 210km od místa kde jsem pozoroval.