Top

Eliášův oheň

Martin Popek, Neděle, 6. Září 2009

23. července jsme ze střechy hotelu Topsun v Shanghaji pozorovali vzdálenou bouřku. Blesky nic moc. Hodně blýskavic a blesků typu mrak-mrak. Po jednom blesku přišel překvapivý úkaz v podobě krátkého blesku, který vyšel z nedalekého hromosvodu. Nejednalo se však o blesk, ale o hrotový výboj tzv. Eliášův oheň. Pokoušel jsem se později tento úkaz zachytit, avšak další Eliáš už nevznikl a navíc začalo dost pršet. Tak jsem alespoň Eliáše dokreslil do fotografie a vytvořil krátkou animaci jak úkaz vypadal.

eliaszoom

Nebylo to mé první setkání s Eliášovým ohněm. V roce 2006, když jsme přistávali nad Tureckým městem Antalya, se objevil Eliášův oheň na křídle. A zřejmě jsme nebyli sami. Těsně před úkazem kolem nás prolétávalo v dálce letadlo s podobnou září. Než jsme dorazili na hotel, strhla se bouře s velkou bleskovou aktivitou.

e1

elletadlo

Eliášův oheň je elektrický jev, generovaný bouřkou nebo sopečným popelem. Tento jev je pojmenovaný po svatém Erasmovi, který byl patronem námořníků. Cestou do Itálie legenda vypráví o zážitku v bouři při plavbě na lodi. Zatímco vlny s plavidlem zmítaly, Erasmus se modlil s rozepjatýma rukama a dosáhl tak utišení vln. Zmiňován je i zázrak modravých elektrických výbojů na vrcholu stěžně, které prý připomínají světcovu ochranu, někde nazývané oheň sv. Erasma, jinde také sv. Eliáše. Tento jev se někdy objevil při plavbě lodi na moři během bouřky a byl považován námořníky jako božské znamení.

elmolod

Eliášův oheň se rozděluje na dva druhy. První, krátký, září v barvách modré až do fialova, a druhý dlouhý má barvu bílou až modravou. Většinou se objevují na vyvýšených místech jako např. hromosvody, stožáry, komíny a na křídlech letadel. Ve vzácnějších případech se taky může objevit na listí nebo i ve vlasech. Často je doprovázen praskavým zvukem a bzučením.

Eliášův oheň je ve skutečnosti plazmatický hrotový výboj. Elektrické pole kolem objektu září z důvodu ionizace molekul kyslíku a dusíku, což je nejlépe vidět v noci. Aby byl Eliáš generován, jsou zapotřebí jisté podmínky pro napětí – rozmezí 1000-30000V/cm, ale toto číslo je značně závislé na geometrii předmětu na kterém Eliáš vzniká. Ostré předměty mají nižší požadavky na výskyt Eliáše při stejném napětí v atmosféře. Elektrické pole se soustřeďuje v oblastech s vysokým zakřivením pole a tak jsou intenzivnější na konci špičatých předmětů.

Elmsflugzeug1

Fotografii tohoto jevu je k dohledání na internetu poskromnu a asi nejlepší fotkou ze země se může pochlubit Herald Edens z Nového Mexika (USA). Další fotografie je už dlouhý typ Eliáše z letadla.

elherald

Zdroj: www.weatherscapes.com

ellet

Zdroj: www.pilotenbilder.de/photos/img-elmsfeuer-705.htm

Video Eliášova ohně z letadla:


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74