Top

Herzberger Teleskoptreffen 2009

Kateřina Schneiderová, Pátek, 4. Září 2009

I leckterý předškolák ví, že letošní rok je mezinárodním rokem astronomie. Proč to tedy neoslavit netradičně, s drobným nádechem „exotiky“?

17.–20. září 2009

Ve druhé polovině září se v malé vesničce Jeßnigk na území Německa koná jubilejní desáté čtyřdenní setkání nadšenců astronomie – Herzberger Teleskoptreffen. HTT je dnes považováno za největší pozorovací akci ve východním Německu a zároveň se řadí k těm největším ve střední Evropě.

04

Jeßnigk se nachází ve výhodné klimatické oblasti, takže riziko zamračené pozorovací noci je minimální – za celých deset let nebyla ani jedna. V okolí nenajdeme žádné větší město, které by svým osvětlením znečišťovalo hvězdnatou oblohu. Tyto dva faktory činí z Jeßnigku nebeský ráj na zemi. Takovou oblohu jako na HTT jsem zatím nikde jinde neviděla. Spousta objektů je krásně vidět pouhým okem, dokonce i spirální galaxie M33 v Trojůhelníku. Pro vášnivého fotografa je smrtelným hříchem nechat si tuto příležitost ujít!

4--nacht--tb

Kromě úchvatné oblohy však HTT nabízí také možnost se na vlastní oči seznámit se spoustou dalekohledů všech možných průměrů. Přes den se všechny dalekohledy vystavují a účastnící setkání mají možnost domluvit si na večer pozorování se svými favority. Chloubou celé akce je obří dobson s průměrem 1,07m, skrze který se do vzdáleného vesmíru může podívat každý koho neodradí čtyřmetrový žebřík. Vedle metrového obra je zde každý rok několik Dobsonů zhruba půlmetrového průměru, člověk si zde vystačí i bez vlastního dalekohledu. Navíc bude letošní rok na pozemku postaven základní stavební kámen pro budoucí hvězdárnu.

DSC06749

Jednorázový poplatek za celou akci je spíše symbolický. Čeští návštěvníci mají sympatizační slevu – studenti platí 2€, pracující 5€. Je nutné si s sebou přivézt vlastní stan. Zpohodlnělí astronomové se mohou dostavit i s celým karavanem. Akce se koná na velkém poli na konci vesnice, hned u sportovního areálu, kde se nachází WC a i přes noc otevřená a proteplená jídelna. Stravování je zajištěno do pozdních ranních hodin v bufetu H-Alpha s červeným světlem. Chutnou a vydatnou snídani, oběd i večeři si hladový astronom může objednat za 5€. Jídlo se dá nakoupit ale i v městečku Herzberg, vzdáleném asi 10km. Sprchovat se je možné ve sportovním areálu ve vedlejší vesnici (Kolochau, ca. 5km). Po celém areálu vedou venkovní prodlužováky s možností připojit svůj dalekohled na elektřinu. Pořadatelé jsou milí a vstřícní.

mapa

Herzberger Teleskoptreffen je nezapomenutelným zážitkem, z oblohy a někdy i z Německých astronomů amatérů se člověku až zatají dech. Obzvláště letošní rok je vyjímečný – významný okamžik zažívá již desáté HTT i celá pozorovatelská astronomie. Navíc bude letošní rok na pozemku postaven základní stavební kámen pro budoucí hvězdárnu. Pořadatelé slibují dvojnásobný požitek. Mně nezbývá než chválit do nebes a apelovat na vaše emoce. Jak jinak oslavit mezinárodní rok astronomie než za hranicemi naší země a pomoci tak vytvořit mezinárodní setkání, na které se nezapomíná?

P. S. Na HTT se nemusí nijak předem hlásit, a je možné přijet klidně i jen na jednu noc. Výhodný by byl ale koordinovaný hromadný příjezd. Proto bych byla ráda, kdyby se mi zájemci ozvali na e-mail kate.schneiderova@seznam.cz 🙂


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74