Top

Hvězdná architektura I.

Jan Kondziolka, Pondělí, 7. Září 2009

K dnešní moderní době patří i svícení na památky. Jen těžko by se už hledalo město či vesnice, která by neměla osvětlený svůj kostel či kapličku. Pro náhodné návštěvníky jistě oku lahodící, nicméně pro oko astronoma pohroma!

Takové památky pak jen málokdy bývají nasvíceny opravdu odborně a pečlivě, výjimkou nejsou ani levná řešení s obyčejným halogenem za pár stokorun z hypermarketu. Takováto řešení pak ledabyle svítí doslova pánubohu do oken. Následující fotografie by měla složit jako naprostý opak toho, o čem bude celý zbytek článku.

Foto - Andrej Mohar, Slovinsko

Foto - Herman Mikuž a Andrej Mohar, Slovinsko

Naproti takovýmto odstrašujícím příkladům se dá najít pár zcela neosvětlených památek. Je jich málo, musí se daleko od civilizace, ale stále existují. Následující fotografie vznikly bez umělého osvětlení, použitím dlouhé expozice pod širou oblohou. Některé jsou osvětleny pouze malinkou čelovkou a baterkou, jiné pouze několika svíčkami, které hořely na okolním hřbitově a ostatní jsou opravdu jen hvězdami. Pokud by kterýkoliv z objektů byl osvětlen byť jen jediným slabým reflektorem, nebo by se v okolí nacházela lampa veřejného osvětlení, žádná z těchto fotografií by nikdy nevznikla!

První fotografie pochází z Kunčic pod Ondřejníkem, kde v centru obce stojí kostel svaté Máří Magdaleny. Zde jsem musel dorazit az kolem půlnoci, protože okolo by jinak bylo zapnuto i VO, které ale naštěstí nesvítí celou noc. Skymeter zde ukazoval hodnotu 21,06, ale jak vidíte na fotografii s výrazným gradientem k vzdálenému Frýdku – Místku.

IMG_8954x

IMG_8958u

Pro srovnání jsem ještě našel fotku staršího data se zapnutým osvětlením.

Kuncice144

Další fotografie pocházejí ze Starých Hamrů z vrcholu Grůně. Tam se nachází dřevěný kostelík Panny Marie. Okolí je naprosto dokonalým místem k výletu a pozorování, nahoru je dojezd autem po asfaltce a skymeter zde ukazuje hodnotu 21,3. Okolo vůbec nic neruší, nejbližším zdrojem světelného znečištění je asi 10 km vzdálená Ostravice a Morávka.

IMG_8863x

IMG_8867u

IMG_8875

V Trojanovicích na Bystrém je k vidění pěkná dřevěná kaplička. I zde jsem měl štěstí, že se pozdě v noci zhasíná, což je ale i trochu na škodu, protože toto je příklad jedné z mála velice vhodně osvětlených památek. Okolo je běžné VO, samotná kaple z venku osvětlena není, ale je slabě rosvíceno pouze nahoře ve zvoniččce, což přes barevné skla vypadá velmi dobře. Vedle kaple stojí i soška na podstavci… Skymeter ukazoval 21,2.

IMG_8963u

IMG_8967

Tak co říkáte, nemá „neosvětlit“ také své kouzlo?

A to nejlepší příště…


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74