Top

Raketoplán Discovery nad ČR

Martin Popek, Pondělí, 14. Září 2009

Zdroj: www.nasa.gov

Zdroj: www.nasa.gov

Dne 7. září začaly nad Českou republikou večerní přelety stanice ISS. Bonusem pak byla možnost sledování společných přeletů s raketoplánem Discovery.

Discovery se odpojil po úspěšné misi od stanice ISS v úterý 8. září v 21.26 SELČ jen několik minut před druhým přeletem ISS nad Českou republikou.

iss8.9.09

Další den byla obloha bez oblačnosti a tak se povedly odpozorovat oba přelety ISS a STS. U prvního přeletu jsem pro velkou jasnost oblohy zvolil raději animaci.

Raketoplán s ISS letěly nízko nad jižním obzorem a cestou míjely planetu Jupiter.

iss9.9.09-1

Klikněte na obrázek pro spuštění animace.

Klikněte na obrázek pro spuštění animace.

Další krátký přelet se již odehrával na zcela temné obloze. Na obloze tento přelet vypadal jak dvojice satelitů Iridia. Raketoplán během krátkého přeletu dvakrát zjasnil.

iss9.9.09-2

Příští den již pozorování zhatilo počasí a tak jsem mohl jen sledovat jak oba tělesa probleskují mezí oblačností. 12. září v 2.53 SELČ pak přistál raketoplán Discovery v Kalifornii.

Zdroj: www.nasa.gov

Zdroj: www.nasa.gov

Vždy jen jednou za rok mi počasí a viditelnost obou těles dovolí pozorovat raketoplán s ISS. Podobně jsem sledoval raketoplán Discovery 1. června 2008.

Opět jsem upřednostnil před dlouhou expozicí animaci z několika desítek krátkých expozic.

discovery1.6.08

Klikněte na obrázek pro spuštění animace.

Klikněte na obrázek pro spuštění animace.

9. srpna 2007 jsem pozoroval raketoplán Endeavour. Ten výrazněji zjasnil až na konci své dráhy.

endeveavour1

zde rozdíl drah ISS a raketoplánu Endeavour.

issendy

Klikněte na obrázek pro spuštění animace.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74