Top

Vyhodnocení soutěže O nejlepší meteor

Jan Kondziolka, Pátek, 30. Říjen 2009

Jak jsme slíbili, na konci září byla uzávěrka soutěže o nejlepší meteor. Do soutěže bohužel dorazily jen tři snímky, z toho jeden mimo soutěž od Martina Popka.

První místo

Nad prvním místem porota dlouho váhala, podrobila ho pečlivému zkoumání. Na snímku pocházejícím z Argentiny je vidět stopa snad po meteoru, snad po družici. To už se pravděpodobně nikdy stoprocentně nedozvíme, ale přesto autor projevil nebývalou kooperaci a poskytl výřez snímku a výřez po družici pro srovnání. A tak naše první místo zůstane s rouškou záhady a každý ať uzná sám, co vlastně vidí.

Digitální wattmetr a drobné ceny tedy získává:

Aleš Kratochvíl
Meteor u jižního kříže
17. 4. 2009
Argentina stanice AUGER Coihueco
Canon EOS40D
expozice 30s
ISO 1600
gamma +0.1
resize 3888×2592 na 1536×1024

První místo

První místo

Výřez stopy

Výřez stopy

IMG_0598x

Fotografie družice

Druhé nehonorované místo

Bohužel zde autor nedodal žádné bližší informace ani neodpověděl na doplňující dotazy, proto zde už vůbec nemůžeme posoudit o co se ve skutečnosti jedná a kdy byl snímek pořízen:-(

Rastislav Levy

Druhé místo

Druhé místo

Třetí nehonorované místo

A třetí nehonorované (z důvodů, že je Martin zdejším pisatelem, takže pouze jako prevence stínu pochybnosti) získává Martin Popek.

Sporadický meteor v souhvězdí Herkula nad kulovou hvězdokupou M 13 ze dne 21. 8. 2009. Foceno Canon 450D s objektivem Super Takumar 50/1,4 při ISO 1600.

Třetí místo

Třetí místo

Do konce tohoto měsíce máte ještě šanci se zúčastnit soutěže O nejlepší fotografii bouřky. Na stránkách ZpČASu také probíhá soutěž věnovaná světelnému znečištění.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74