Top

Vyhodnocení soutěže O nejlepší meteor

Jan Kondziolka, Pátek, 30. Říjen 2009

Jak jsme slíbili, na konci září byla uzávěrka soutěže o nejlepší meteor. Do soutěže bohužel dorazily jen tři snímky, z toho jeden mimo soutěž od Martina Popka.

První místo

Nad prvním místem porota dlouho váhala, podrobila ho pečlivému zkoumání. Na snímku pocházejícím z Argentiny je vidět stopa snad po meteoru, snad po družici. To už se pravděpodobně nikdy stoprocentně nedozvíme, ale přesto autor projevil nebývalou kooperaci a poskytl výřez snímku a výřez po družici pro srovnání. A tak naše první místo zůstane s rouškou záhady a každý ať uzná sám, co vlastně vidí.

Digitální wattmetr a drobné ceny tedy získává:

Aleš Kratochvíl
Meteor u jižního kříže
17. 4. 2009
Argentina stanice AUGER Coihueco
Canon EOS40D
expozice 30s
ISO 1600
gamma +0.1
resize 3888×2592 na 1536×1024

První místo

První místo

Výřez stopy

Výřez stopy

IMG_0598x

Fotografie družice

Druhé nehonorované místo

Bohužel zde autor nedodal žádné bližší informace ani neodpověděl na doplňující dotazy, proto zde už vůbec nemůžeme posoudit o co se ve skutečnosti jedná a kdy byl snímek pořízen:-(

Rastislav Levy

Druhé místo

Druhé místo

Třetí nehonorované místo

A třetí nehonorované (z důvodů, že je Martin zdejším pisatelem, takže pouze jako prevence stínu pochybnosti) získává Martin Popek.

Sporadický meteor v souhvězdí Herkula nad kulovou hvězdokupou M 13 ze dne 21. 8. 2009. Foceno Canon 450D s objektivem Super Takumar 50/1,4 při ISO 1600.

Třetí místo

Třetí místo

Do konce tohoto měsíce máte ještě šanci se zúčastnit soutěže O nejlepší fotografii bouřky. Na stránkách ZpČASu také probíhá soutěž věnovaná světelnému znečištění.

Jan Kondziolka

Absolvent bakalářského oboru záchranářství, pracuje jako sestra, zabývá se světelným znečištěním, tvůrce webu svetlo.ian.cz, několik let působil na IAN.cz. Mezi koníčky patří také pozorování halových jevů, noční fotografie, dále je zaníceným trabantistou a dobrovolným hasičem.
http://kojan.kvalitne.cz/

Komentáře

Kometáře jsou uzavřeny.

Bottom