Vzácné halové jevy v sub-oblasti nad Prahou
Martin Popek, Pondělí, 12. Říjen 2009
Když se vracel Tomáš Tržický z čínského zatmění slunce ještě netušil, že to nejvzácnější jej čeká před přistáním nad Ruzyňským letištěm. Při průletu cirrostratovými oblaky se mu úkázaly vzácné jevy v sub-oblasti.
Halové jevy v sub-oblasti jsou jakoby pod horizontem a pokud je chceme spatřit potřebujeme k tomu bud jevy na diamantovém prachu nebo pozorovat z letadla.
Mezi tyto jevy patří např. spodní slunce(subsun) nebo subparhelia a jsou poměrně běžně viditelné z letadel.
Tomáš pozoroval opačnou stranu v oblasti sub-protislunce (subantihelium) a naskytla se mu podívaná na velmi vzácné halové jevy. Halovým jevům přála i vhodná výška slunce, která v době pozorování byla asi 22°. V cirrostatu byly krystaly typu destičky a sloupku, které měly navíc výbornou orientaci. Na subparhelickém kruhu se postupně ukázaly sub-protislunce s proti-slunečními oblouky ty tvořily tzv. greenlerovy oblouky a protínaly sub-protislunce ve tvaru kříže.
Později se objevilo i sub-120° parhelium což je světový primát neboť se jedná o první pozorování tohoto jevu u Slunce. Prvně tento jev pozoroval minulou zimu Marko Riikonen u umělého osvětlení na diamantovém prachu v Finsku. Marko Riikonen zjistil, že se zde zřejmě vyskytlo i velmi vzácné sub-liljequist parhelium. Simulace je v dobré shodě se snímkem obou parhelii.
Toto parhelium pozoroval Marko Riikonen minulou zimu na diamantovém prachu a Walter Tape z letadla.