Top

Příprava na spojení raketoplánu Atlantis s ISS nad Evropou

Richard Klofáč, Čtvrtek, 19. Listopad 2009

Raketoplán Atlantis (let STS – 129) přelétal nad Českou republikou dne 18. listopadu 2009 v 17:09 hod až 17:15 hod v těsné blízkosti mezinárodní kosmické stanice (ISS). V době přeletu zbývalo několik málo minut před konečným spojením se stanicí (pozn. redakce: spojení proběhlo mezi Austrálií a Tasmánií). Když se stanice vyhoupla nad obzor spolu s raketoplánem, těleso se jevilo pozorovateli jako jeden bod. Že jsou obě tělesa od sebe rozděleny, se dalo poznat jen z nasnímaných obrázků z fotoaparátu umístěného za 25 mm okulárem mého dalekohledu (reflektor 150/750 mm).

Obrázky vznikly nasnímáním videosekvence na digitální fotoaparát. Z programu Orbitron jsem pak zjistil vzdálenost v době snímání stanice (která se neustále měnila) a to cca 450 km.

spojeni2

spojeni5

spojeni3

spojeni4

Udržet stanici s raketoplánem v zorném poli na paralaktické montáži, je dosti obtížné, takže se někdy spíše jeví obrázek jako expozice, proto takové dvě čáry.

spojeni1_TV_NASA

Screen z NASA TV nedlouho po nasnímání přeletu nad Českou republikou.

orbitron_iss

Screen z programu Orbitron.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74