Top

Vyhodnocení soutěže O nejlepší fotku bouřky

Jan Kondziolka, Pátek, 13. Listopad 2009

V červnu, před začátkem bouřkové sezóny, jsme vyhlásili soutěž O nejlepší fotku bouřky. Nyní je tady její vyhodnocení.

Došlé fotografie jsme průběžně zveřejňovali, odkazy a později došlé fotografie najdete níže v tomto článku. Fotografií bohužel nedorazilo očekávané množství, proto jsme se rozhodli oproti plánovaným třem místům v každé kategorii vyhodnotit jen dvě (ceny nebudou zpronevěřeny, ale použity v jiné soutěži).

Avizované výhry jsou fólie na pozorování Slunce ve formátu A4 v ceně cca 600 Kč a roční členství v APO (400 Kč – členství mimo jiné zahrnuje zpravodaj Bílý trpaslík, časopis Astropis a speciální přílohy). Dvě ceny pro dvě první místa budou rozděleny systémem „kdo dřív projeví zájem a napíše mejl s adresou“. Druhé místo místo v každé kategorii (DVD „Eyes on the skies“, “Váš průvodce vesmírem“ – Zdeněk Pokorný, Pozorujte Slunce, zn. Amatérsky!“ – Michal Švanda). Porota ve složení Jan Kondziolka, Martin Popek a Petr Skřehot vybrala tyto fotografie:

První místo, kategorie blesky:

Dobrý den,

dovoluji si poslat do vaší fotografické soutěže snímek blesků při bouřce 8. 5. 2009 večer v Kralupech nad Vltavou.

Pořízeno z balkónu panelového domu ve 21.06 fotoaparátem Canon Powershot G7, ISO 80, f8, 15s. Snímek nebyl nijak upravován, pouze oříznut na formát 16:9.

S pozdravem Ladislav Šnýdr

snydr

Druhé místo, kategorie blesky:

Zdravím,

zasílám fotografii blesků, kterou jsem pořídil 17. července 2009 ve 21.30 hodin nad pražským Prosekem. Bouřce předcházel velmi silný vítr, který lámal vše, co se mu dostalo do cesty.

S pozdravem
Lubomír Valíček

Blesk

První místo, kategorie ostatní jevy:

Zdravím,

na prvních dvou fotografiích je zachycen panoramatický snímek húlavy která přešla přes naši vesnici 10. 7. 2009 foceno v 19.30.
Na dalších dvou fotografiích jsou noční svítící oblaka ze dne 13. 7. 2009 foceno v 22.30.
Na posledním snímku je výboj blesku zachycený kamerou fotoaparátu po té převeden do animace.

S pozdravem Richard Klofáč
http://www.novalinie.cz/richard.html

hulava1

hulava2

Druhé místo, kategorie ostatní jevy:

25. června večer se vyskytl velmi pěkný úkaz NLC (zbytky těchto bělavých cirovitých oblak jsou patrné nad bouřemi). Ve stejné době se kopce jižně od Jablonce začaly halit do mlhy vznikající ve velmi vlhkém vzduchu. V pozadí této úžasné podívané byly vidět pěkně vyvinuté kumuly congestus a cumulonimbus, kde zároveň probíhala nádherná blesková aktivita. Zatímco obvykle byly vidět jen pod oblakem vpravo se vyskytující blesky CG- a blýskavice v horních partiích, v jednom okamžiku jsem poprvé v životě viděl nádherný blesk CG+ z horní okrajové části kumulonimbu vpravo, který směřoval až dolů na okraj kopců. K mé smůle zbývala asi sekunda a měl jsem jej vyfocený, neboť již byla stisknuta spoušť, ale blesk jsem prošvihl kvůli 1,5-s prodlevě předsklopení zrcátka, kterou mám aktivovánu pro noční focení. Posílám tedy alespoň fotku dobře nasvíceného cumulonimbu a pak panoramu, kde jsou nahoře vidět zbytky nočních svítících oblak (NLC).

Autor: Martin Gembec
Datum pořízení 25. 6. 2009, 22.41-22.43

20090625_nlc5

20090625_nlc6

Dorazilo dodatečně

Zde ještě několik fotografií, které autoři poslali ještě před uzávěrkou, ale nevešli se do průběžně zveřejňovaných fotografií. Porota samozřejmě vybrala i z těchto…


Přikládám ještě nějaké blesky. Exif údaje ponechány.

Kratochvil Aleš

1

2

3

4

5

Dobrý den,
zasílám několik fotografií bouřky, která se 25. června 2008 přehnala kolem osmnácté hodiny přes Plzeň. Bouřka byla doprovázena velice silným větrem, který zvedal prach ze země do výšky mnoha desítek metrů. Bohužel se mi nepodařilo vyfotit přicházející oblačnou stěnu, na kterou musel být „nádherný“ pohled, ale na to že se venku něco děje mne upozornil až vítr a náhlé setmění v místnosti.

S pozdravem
Jan Chomát

Bourka01

Bourka02

Bourka03


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74