Znovu spuštění LHC
Martin Rybář, Středa, 25. Listopad 2009
V pátek 20. listopadu byl v laboratoři jaderné a částicové fyziky CERN po roce odstávky způsobené technickými problémy opět uveden do provozu největší urychlovač částic LHC (Large Hadron Collider). Urychlovač o obvodu 27 km se nachází na francouzsko-švýcarské hranici nedaleko ženevského jezera průměrně v 100 m hloubce. LHC proti sobě urychluje dva protonové svazky (později i jádra olova) téměř na rychlost světla. Maximální předpokládaná energie je 7 TeV pro každý svazek.
První protonový svazek byl do LHC vpuštěn již 10. září 2008, avšak díky selhání elektrického propojení dvou sousedních magnetů musel být urychlovač o 9 dní později odstaven. Opravy, preventivní opatření a opětovné zchlazení si vyžádaly roční odstávku. LHC byl ochlazen zpět na provozní teplotu 1,9 K (-271˚C) 8. října a byl tak připraven pro opětovné spouštění. První protony byly z předurychlovače SPS injektovány do urychlovače LHC již 23. října, ale obíhat začaly až tento pátek ve večerních hodinách. Čtyři velké detektory (ATLAS, CMS, ALICE a LHCb) tak mohly konečně pozorovat události přímo spojené se svazkem v roce 2009 (během odstávky probíhaly kalibrace pomocí částic kosmického záření).
Na obrázcích můžete vidět tzv. „beam-halo event“, kde vnější protony ze svazku procházejí detektorem ATLAS a „splash event“ způsobený detekcí částic vzniklých při průchodu svazku kolimátorem (materiálem umístěným mimo samotný detekční systém).
Při počátečních testech měly svazky energii 450 GeV, kterou jim dodává již předurychlovač SPS. V LHC se tedy částice neurychlovaly, nýbrž pouze udržovaly na kruhové dráze. V noci z 23. na 24. listopadu byla energie zvýšena na 540 GeV. Kolem Vánoc je pak plánováno urychlení na energii 1,2 TeV a dále až na energii 3,5 TeV na svazek pro příští rok.
V pondělí 23. listopadu byly poprvé v LHC přítomny oba svazky současně a všechny experimenty tak měly první možnost pozorovat proton-protonové srážky při celkové energii 900 GeV (450 + 450 GeV).
Aktualní informace můžete získat na webových stránkách:
- http://public.web.cern.ch/public/
- http://lhc-commissioning.web.cern.ch/lhc-commissioning/news/LHC-latest-news.htm
- http://www.atlas.ch
nebo na Twitteru:
Zdroj: