Top

Měsíční halo

Redakce, Pondělí, 28. Prosinec 2009

Nejeden čtenář reagoval na naší večerní výzvu a promptně zachytil objektivem fotoaparátu malé halo zdobící dorůstající Měsíc po téměř celou první polovinu noci (z neděla na pondělí 27./28. prosince).

Zdravím,
zrovna jsem se vrátil z focení Měsíce a na FB vidím vaší výzvu. Posílám tedy jeden snímek. Foceno v Dolní Zimoři (na kraji Kokořínska).
Chystal jsem se ale na Plejády, zatracené počasí 🙂
Petr Hodrment

petr-hodrment

Dobrý večer,
něco se mi podařilo vyfotit, ale není to žádná sláva. Třeba postačí.
S pozdravem
Pavel Kotál

pavel-kotal

Tak vám ho posílám, kvalita sice nic moc, ale je to maximum co moje tereza zvládne (Panasonic TZ1) o světelném smogu nemluvě.
Šťastný lov přeje
Mikuláš Heinrich z Opavy

mikulas-heinrich

Zdravim,
Dorůstající Měsíc čekající na silvestrovské částečné zatmění jako kdyby na sebe chtěl ještě letos upozornit a vyzbrojil se svým malým halem. „Utopeny“ v halu byly i Plejády, což je patrné i ze zaslaných fotek nacvakaných 27. 12. před půlnocí.
Jiří Zach, Bystřice nad Pernštejnem

moon_halo

IMG_0001

IMG_0002

IMG_0003

Dech beroucí až umělecké fotografie nám dorazily od Jiřího Skořepy.

Fotografováno 27. 12. kolem 21.45–22.00 v jižních Čechách u obce Hartmanice.

Měsíční halo — optický jev v atmosféře, který vzniká lomem paprsku měsíčního světla na ledových krystalcích ve vysoké řídké oblačnosti asi deset kilometrů nad povrchem Země. Každý ledový krystal působí jako miniaturní čočka. Jelikož většina těchto krystalů má tvar podlouhlého šestibokého hranolu, světlo, které vstupuje jednou plochou krystalu a opouští ho opačnou plochou se láme o 22 stupňů, což odpovídá poloměru měsíčního hala.

Zimní noc konce roku 2009, solitérní jasan ztepilý v louce asi 0,5 km jižně od východního okraje obce Hartmanice, Vltavotýnsko.

Kruh

Kruh II

Kruh III

Kruh IV

Dobrý den,
posílám fotku včerejšího hala u Měsíce i s krásným dotykovým obloukem nahoře. Jen doplním, že halo bylo vidět od soumraku až do 23.00 hodin, možná i déle.
Jiří Kaňovský

jiri-kanovsky

Dobrý deň,
zasielam Vám moju fotku mesačného hala. Fotil som CANONom EOS 1000D z Banskej Bystrice.
S pozdravom
Jaroslav Merc

mesacnehalo2

Pokud jste i vy vyfotili, nebo třeba i nakreslili či jinak zaznamenali včerejší neobvyklý úkaz, určitě nám zašlete vaše pozorování, které rádi zveřejníme.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74