Top

Nezvyklý úkaz

Jaroslav Rambousek, Úterý, 1. Prosinec 2009

Zajímavé pozorování nám přišlo od pana Jaroslava z Veselí nad Moravou. Zajímalo by nás, zda někdo z našich čtenářů v těchto končinách může potvrdit, že viděl něco podobného. Budeme též rádi, pokud se zapojíte do diskuse a pokusíte se nám pomoci odhalit, o jaký objekt se jednalo.

V sobotu 28 listopadu 2009 jsem viděl na obloze následující úkaz. Šel jsem s  manželkou krátce před 18. hodinou po ulici v městečku Veselí nad Moravou (GPS Loc: 48°57’18.769″N, 17°23’27.129″E).  Tou dobou je již tma. Ale ulice byla osvětlena veřejným osvětlením, navíc svítil měsíc, takže hvězdy byly na jasné obloze vidět docela slabě.  Vtom jsem uviděl na obloze svítící předmět. Na první pohled to připomínalo světlo protijedoucího auta, tak ve vzdálenosti cca 200 metrů.  Svítivost objektu, bílá barva světla i zdánlivá velikost byly podobné.

Zahlédl jsem je asi 60 stupňů nad západním obzorem a bezhlučně se pohybovalo k  nadhlavníku. Manželka vykřikla: „Vždyť to na nás spadne!“ Výška se nedala odhadnout, proti letadlu, které v téže době blikalo poněkud jižněji v protisměru, se zdál být objekt blíže, ovšem jeho velikost a svítivost byla nesrovnatelná.  Z nadhlavníku, kdy jeho velikost i svítivost se zdály největší, pokračoval v přímém směru k východnímu obzoru. Rychlost pohybu  objektu byla srovnatelná s rychlostí, jakou lze pozorovat u letící družice. Jak  se pohyboval k východu, postupně slábla jeho svítivost, barva světla se měnila do červena a ve výšce cca 30 stupňů nad východnímm obzorem přestal být pozorovatelný.

Jsem zvyklý trávit nemálo času pod noční oblohou, ale něco podobného jsem neviděl.  Co jsem to měl štěstí pozorovat, nevím.  Myslím, že letadlo, vrtulník, balón, oblak a co vím co ještě se dá vyloučit. Stejně tak meteorit, který se oblohou jen více méně mihne. Tento úkaz jsem zaregistroval v 17.57 hod a trval do skoro 17.59, t. j. téměř 2 minuty.  Na ufony moc nejsem, tak by mi to nejspíše přišlo jako zánik nějaké družice, nebo něčeho podobného. Pak to ale musel být předmět značné velikosti, neboť  ten svělelný úkaz byl po dobu skoro jedné minuty opravdu impozantní.  Uvítal bych, pokud snad náhodou ten jev pozoroval ještě někdo, tak jeho informaci, nebo vysvětlení někoho, kdo by věděl, o co se mohlo jednat. Velmi děkuji.

Poznámka redakce: Díky přesnému časovému i místnímu určení lze s jistotou vyloučit záblesk Iridia i přelet ISS, které by jinak popisu mohly odpovídat. Slunce se tou dobou nacházelo již více než 18 stupňů pod obzorem, čili letadlo osvětlené Sluncem je také nepravděpodobná varianta. V poslední době jsou též populární tzv. čínské lampiony štěstí, ovšem ty svítí výraznou oranžovou barvou. Máte někdo jiný tip?


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74