Top

Nezvyklý úkaz

Jaroslav Rambousek, Úterý, 1. Prosinec 2009

Zajímavé pozorování nám přišlo od pana Jaroslava z Veselí nad Moravou. Zajímalo by nás, zda někdo z našich čtenářů v těchto končinách může potvrdit, že viděl něco podobného. Budeme též rádi, pokud se zapojíte do diskuse a pokusíte se nám pomoci odhalit, o jaký objekt se jednalo.

V sobotu 28 listopadu 2009 jsem viděl na obloze následující úkaz. Šel jsem s  manželkou krátce před 18. hodinou po ulici v městečku Veselí nad Moravou (GPS Loc: 48°57’18.769″N, 17°23’27.129″E).  Tou dobou je již tma. Ale ulice byla osvětlena veřejným osvětlením, navíc svítil měsíc, takže hvězdy byly na jasné obloze vidět docela slabě.  Vtom jsem uviděl na obloze svítící předmět. Na první pohled to připomínalo světlo protijedoucího auta, tak ve vzdálenosti cca 200 metrů.  Svítivost objektu, bílá barva světla i zdánlivá velikost byly podobné.

Zahlédl jsem je asi 60 stupňů nad západním obzorem a bezhlučně se pohybovalo k  nadhlavníku. Manželka vykřikla: „Vždyť to na nás spadne!“ Výška se nedala odhadnout, proti letadlu, které v téže době blikalo poněkud jižněji v protisměru, se zdál být objekt blíže, ovšem jeho velikost a svítivost byla nesrovnatelná.  Z nadhlavníku, kdy jeho velikost i svítivost se zdály největší, pokračoval v přímém směru k východnímu obzoru. Rychlost pohybu  objektu byla srovnatelná s rychlostí, jakou lze pozorovat u letící družice. Jak  se pohyboval k východu, postupně slábla jeho svítivost, barva světla se měnila do červena a ve výšce cca 30 stupňů nad východnímm obzorem přestal být pozorovatelný.

Jsem zvyklý trávit nemálo času pod noční oblohou, ale něco podobného jsem neviděl.  Co jsem to měl štěstí pozorovat, nevím.  Myslím, že letadlo, vrtulník, balón, oblak a co vím co ještě se dá vyloučit. Stejně tak meteorit, který se oblohou jen více méně mihne. Tento úkaz jsem zaregistroval v 17.57 hod a trval do skoro 17.59, t. j. téměř 2 minuty.  Na ufony moc nejsem, tak by mi to nejspíše přišlo jako zánik nějaké družice, nebo něčeho podobného. Pak to ale musel být předmět značné velikosti, neboť  ten svělelný úkaz byl po dobu skoro jedné minuty opravdu impozantní.  Uvítal bych, pokud snad náhodou ten jev pozoroval ještě někdo, tak jeho informaci, nebo vysvětlení někoho, kdo by věděl, o co se mohlo jednat. Velmi děkuji.

Poznámka redakce: Díky přesnému časovému i místnímu určení lze s jistotou vyloučit záblesk Iridia i přelet ISS, které by jinak popisu mohly odpovídat. Slunce se tou dobou nacházelo již více než 18 stupňů pod obzorem, čili letadlo osvětlené Sluncem je také nepravděpodobná varianta. V poslední době jsou též populární tzv. čínské lampiony štěstí, ovšem ty svítí výraznou oranžovou barvou. Máte někdo jiný tip?

Jaroslav Rambousek

Komentáře

7 komentářů k “Nezvyklý úkaz”

 1. Jan Kondziolka dne Úterý, 1. Prosinec 2009 v 15.53 řekl(a):
  Jan Kondziolka

  No, tezko rict, ale podle me by to mohl byt budto letajici lampion (v neprospech hovori uvadena vyssi jasnost objektu), nebo letadlo, ktere kdyz je kilometry daleko, a namiri to reflektorem primo na vas, tak je celekm intenzivni a ani blikani neje videt. Ja sam jsem takto videl ve vzfdalenosti 40 km a melo mag-5. Zde v neprospech hovori uvadena vysoka vyska nad obzorem. Kazdopadne udaj o vzdalenosti 200 m je zcela irelevantni.

 2. Martin Popek dne Úterý, 1. Prosinec 2009 v 16.05 řekl(a):
  Martin Popek

  v poslední době přišlo docela hodně podobných pozorování v lepších případech i s videem vždy se jednalo o letající lampiony i v tomto připadě bych se přikláněl k tomuto vysvětlení.

 3. Jiří Kaňovský dne Úterý, 1. Prosinec 2009 v 16.55 řekl(a):
  Jiří Kaňovský

  Taky jsem uvazoval na iss, le jestli to bylo v jiny cas, tak me napada letadlo. Takovych uz jsem videl spousty.

 4. Richard Klofáč dne Středa, 2. Prosinec 2009 v 18.38 řekl(a):
  Richard Klofáč

  Zdravím,bydlím nedaleko Uherského Hradiště, což je blízko Veselí nad Moravou.
  Jednou jsem měl hodně podobný zážitek až pohled do dalekohledu mě přesvědčil že se jedná o letadlo které přímo proti pozorovateli mělo namířený přední reflektor, takže nebylo možné vůbec pozorovat žádné blikání dokonce jsem si myslel nějakou chvíli že se jedná buď o Jupiter nebo Venuši, protože při přímém letu proti pozorovateli se zdálo že se na obloze ani nepohybuje, ale jen stojí.Přelet trval alespoň dvě minuty.Po prvním pozorování jsem to později zaregistroval nad naším krajem ještě tak dvakrát. Zajímavé bylo že stroj byl prakticky nehlučný, ale jednoznačně při pohledu do hvězdářského dalekohledu se jednalo o letadlo.

 5. vera dne Pátek, 11. Prosinec 2009 v 21.36 řekl(a):
  Věra Carbolová

  Viděla jsem přesně to, co pán Rambousek popisoval, jenže na jiném místě a čase. Stáli jsme na v naprosto setmělém neosvětleném severním pobřeží ostrova v Egejsém moři a nastala přesně situace popsaná výše. Včetně vzdálenosti, času, projevu atd. Část přihlížejících mlčela, mladí pištěli „UFO“ a nakonec pán řekl: „Letadlo“. A opravdu za pír vteřin se objevila další světla. Letiště bylo odsud asi 40-50 km vzdušnou čarou. Stroj letět velice nízko, nad ostrovy mezi Tureckem a Řeckem. Lidé fotili čím mohli. Dne 23.9.09 jsem tam viděla zápas Slunce. Nic krásnějšího…Nicméně jsem se zde přihlásila, abych se dověděla prosím Vás, více o tom, co je to zde zmiňovaný:
  LAMPIÓN a dále v přírůstcích zveřejněných 28.11.2008 autora jnéna Nechci Být Jmenován je tam video a fota, to poslední foto si přibliže, prosím. Myslíte, že tak by mohl vypadat lampión? Jak vůbec lampióny z blízka vypadají???
  Díky za odpověď popř. za odkazy.
  vcarbolova@seznam.cz

 6. vera dne Pátek, 11. Prosinec 2009 v 21.52 řekl(a):
  Věra Carbolová

  OPRAVA a DOPLNĚNÍ PŘÍSPĚVKU VÝŠE…
  Viděla jsem přesně to, co pán Rambousek popisoval, jenže na jiném místě a čase. Stáli jsme na v naprosto setmělém neosvětleném severním pobřeží ostrova v Egejském moři a nastala přesně situace popsaná výše. Včetně vzdálenosti, času, projevu atd. Část přihlížejících mlčela, mladí pištěli „UFO“ a nakonec pán řekl: „Letadlo“. A opravdu za pár vteřin se objevila další světla. Letiště bylo odsud asi 40-50 km vzdušnou čarou. Stroj letěl velice nízko, nad ostrovy mezi Tureckem a Řeckem. Lidé fotili čím mohli. Dne 23.9.09 jsem tam viděla i západ Slunce. Nic krásnějšího…Nicméně jsem se zde přihlásila, abych se dověděla prosím Vás, více o tom, co je to zde zmiňovaný:
  LAMPIÓN . Dále v přírůstcích zveřejněných 28.11.2008 autora jména Nechci Být Jmenován
  Police nad Metují autor vložil video a fota:
  Soubor 1: 169_6913.AVI (4772 kB)
  Soubor 2: 169_6915.JPG (258 kB)
  Soubor 3: 169_6916.JPG (175 kB)
  To poslední foto 169_6916.JPG si, prosím, přibližte.
  Může i takto vypadat lampión? Jak vůbec lampióny vypadají z blízka???
  Díky za odpověď popř. za odkazy.
  vcarbolova@seznam.cz

 7. Jana Černá dne Sobota, 12. Prosinec 2009 v 19.27 řekl(a):
  Jana Černá

  Dobrý večer. Tak tento úkaz jsem právě pozorovala nad Českými Budějovicemi. Bez dalekohledu to bylo velice jasné, letadlo bych vyloučila, nebylo nic slyšet ani nebyly vidět blikající červená světla. Prostě to vypadalo divně. Rychlost asi jako když letí družice, jen to bylo podstatně blíž k zemi.

Bottom