Top

Saharský soumrak

Martin Popek, Čtvrtek, 3. Prosinec 2009

bishop

Po období sopečných západů měla podvečerní obloha v poslední době běžný vzhled. Situace se změnila až 18. listopadu, kdy se objevila u slunce slabší prachová koróna (Bishop ring). Bylo zřejmé, že v tomto případě nejde o aerosoly ze sopky Saryčev, ale nejspíše o částice prachu ze Sahary. Prachová koróna nebyla nijak výrazná, proto jsem několik dnů tento úkaz opomíjel. Až 25. listopadu jsem pozoroval mimořádně barevný soumrak, který velmi připomínal sopečné západy.

Soumrak 25. 11.

k25c

k25a

k25b

Pro odpověď jsem zamířil na internetovou stránku Atmospheric phenomene. Německá pozorovatelka atmosférických jevů Claudia Hinzová tam popisuje podobný úkaz ze 17. 11. a cituje odpověď na svůj dotaz z observatoře Hohenpeissenberg:

V té době se nad námi nacházely dvě různé vrstvy prachu ze Sahary. Nižší v úrovni výšky asi 8,5 km s prachem ze západní Sahary a vyšší asi v 11 km, která obsahovala prach z východní Sahary. Byly tam dva různé proudy vzduchu na vyšší a nižší úrovni, které se vzájemně překrývaly nad Alpami.

Meteorologická data ze dne 17. 11.

grafik

exportuj17.11.

airmas17.11.

Žasl jsem, stejně jako Claudia, že i pouštní prach může způsobit výrazně barevné soumraky.

Situace se opakovala i další den, 26. 11. Tentokrát byla obloha ještě barevnější a přidaly se i dlouhé růžové krepuskulární paprsky, dosahující výšky až 60°.

Soumrak a meteorologická data z 26. 11.

krespular2

krespular3

krespular4

exportuj26.11

airmas26.11.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74