Top

Sezóna diamantových prachů zahájena

Jiří Kaňovský, Pondělí, 14. Prosinec 2009

Leštěte sklenky, otvírejte šampaňské! Včera (13. 12. 2009) začala sezóna diamantových prachů. První halové jevy na sebe nenechaly dlouho čekat a na Lysé hoře v Krkonoších připravily pěknou podívanou, která s přestávkami trvala skoro celý den. U mě v Černotíně (337 m n. mořem) se dd sypal také. S halovými jevy jsem moc nepočítal, ale nakonec se objevil sloup u slunce a obdoba sesunu u halogenové lampy. Nešlo o nějak výrazné kousky, ale pro začátek stačilo.

Komplex halových jevů na lysé hoře v Krkonoších 13. 12. 2009
Kolem půl jedenácté dopoledne se na webové kameře objevil kousek malého hala a subparhelium. Tím se odstartovala krásná halová show, která skončila až se západem slunce. Kamery zachytily tyto jevy: malé halo, parhelia, subsun, subparhelia, dolní dotykový oblouk, velké halo, infralaterální oblouk a helický oblouk. Pravděpodobně byl přítomen i horní oblouk, Parryho, cirkumzenitální a supralaterální oblouky. Možná též parhelický kruh.
Ale to jsou jen teorie.

Malé halo, subparhelium a slabý helický oblouk

Malé halo, subparhelium a slabý helický oblouk


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74