Top

Rekordně chladný „Hnědý trpaslík“

Dagmar Jarošová, Neděle, 31. Leden 2010

Hnědí trpaslíci (Brown Dwarfs) jsou velmi zajímavé objekty. Ačkoli mohou vážit až 80 hmotností Jupitera, jsou příliš malí na to, abychom je mohli považovat za hvězdy a zároveň příliš velcí, takže zařazení do kategorie „planety“ také není na místě.

Nicméně, neustálý pokrok ve vývoji pozorovacích metod a technologií umožňuje astronomům podívat se stále přesněji a hlouběji do vesmíru, takže jsou schopni detekovat i chladnější objekty, tedy i „Hnědé trpaslíky“. Mnoho z těchto „neúspěšných hvězd“ nebo „úspěšných planet“ (zatím těžko určit správný titul :-)) bylo nalezeno v okolí naší galaxie.

Umělecké ztvárnění hnědého trpaslíka

Nyní tým astronomů z Anglie, pomocí infračerveného teleskopu UKIRT (United Kingdom Infrared Telescope) na Havaji, našel doposud nejzajímavějšího hnědého trpaslíka. Dostal roztomilé jméno SDSS1416+13B.

„To je počtvrté za poslední tři roky, kdy UKIRT učinil rekordní objev v oblasti ‚hnědých trpaslíků‘. Tentokrát máme objekt o teplotě asi 200 stupňů Celsia,“ řekl Dr. Philip Lucas na University of Hertfordshire, katedra fyziky, astronomie a matematiky, Velká Británie.

200 stupňů Celsia je docela málo a tak není divu, že jsou hnědí trpaslíci známí jako „sub-hvězdné“ objekty.

Předchozím „nejchladnějším sub-hvězdným objektem“ byl hnědý trpaslík s názvem Wolf940B, nacházející se 40 světelných let od Země. Wolf 940B by podle  australských astronomů měl mít povrchovou teplotu 300 stupňů Celsia.

Studený SDSS1416+13B a jeho společník, horký hnědý trpaslík SDSS1416+13 (vlevo snímek z dalekohledu UKIRT, vpravo snímek z teleskopu Subaru¹)

¹ http://au4.troja.mff.cuni.cz/~mira/astronomie/subaru/maunakea.html

Tento nový hnědý trpaslík s názvem SDSS1416+13B obíhá jiného, teplejšího, hnědého trpaslíka SDSS1416+13. Tato dvojice se nachází ve vzdálenosti něco mezi 15 až 50 světelných let od Země.

SDSS1416+13B je tak drzý, že vysílá jen velmi málo viditelného světla a lze ho tedy pozorovat pouze v infračervené oblasti spektra.

Ačkoliv je jeho teplota pro astronomy už tak velmi vzrušující záležitostí, není to jediná vlastnost, kterou se vyznačuje. Pozorování tohoto objektu pomocí Spitzer Space Telescopu bylo zjištěno, že SDSS1416+13B je také nejčervenějším hnědým trpaslíkem, který byl zatím objeven.

„Jeho barvě musíme věnovat hodně pozornosti, protože se tolik liší od ostatních ‚kolegů‘,“ dodává Lucas. „I když se ukáže, že nízká teplota není zcela rekordy lámající, barva je tak extrémní, že fyzikové budou mít hodně práce s tím, aby tento jev vysvětlili.“

Vědci se domnívají, že podivná barva i nízká teplota naznačují, že tomuto hnědému trpaslíkovi chybí těžké prvky, protože je velmi starý.

Tyto faktory činí z SDSS1416+13B velmi zajímavý objekt pro studium, neboť poskytuje cenné informace o vývoji těchto tajemných objektů.

Zdroj: Discovery News


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74