Top

Velký Měsíc

Redakce, Neděle, 31. Leden 2010

Páteční večer (29. leden) jste si mohli nad východním obzorem všimnout letošního největšího úplňku. Měsíc v přízemí má na obloze znatelně větší rozměr i o poznání jasněji září. Zkušený pozorovatel si tohoto úkazu všimne na první pohled, ale i náhodného kolemjdoucího musel Měsíc ten večer upoutat svou neobvyklou výrazností.

Srovnání velikosti Měsíce v přízemí a odzemí. Astronomický snímek dne 25. říjen 2007¹

¹ http://www.astro.cz/apod/ap071025.html

Pokud se vám podařilo Měsíc v posledních dnech vyfotit v zajímavé kompozici, určitě nám zašlete své fotografie, které rádi zveřejníme. Mnoho úchvatných fotografií naleznete i v archivu SpaceWeather.com.

Dobrý den,
zasílám včerejší foto Měsíce — foceno ve Zlíně. Měsíc byl trochu v mlze, proto ta neostrost.
S pozdravem,
Filip Kováč, Zlín

Ubývající, ale stále jasně zářící Měsíc ozdobilo minulou (31. leden/1. únor) noc halo s planetou Mars na jeho okraji.

Dobre ráno
Posielam pár snímkov dnešného Mesačného hala. Je to fotené Olympusom C5060 20 a 30 sekundová expozícia.
S pozdravom
Michal Lachký

Halové jevy nevznikají v dnešních dnech, respektive nocích, jen kolem zářícího Měsíce, ale kdo má štěstí mohl vidět i vzácný halový sloup při západu Slunce.

Zasílám dva své úlovky.
Měsíční halo je ze včerejší noci foceno 4 sekundovou expozicí na automatu Kodak Easy Share cx7430
a Sluneční sloup je focen dnes tím stejným fotoaparátem.
S pozdravem
Richard Klofáč


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74