Top

„Jurský vesmír“

Dagmar Jarošová, Sobota, 20. Únor 2010

Právě se díváš na „Jurský vesmír“.

Oficiální název této skupiny zní "Hickson Compact Group 31"

Skupina 31 je jednou ze 100 kompaktních skupin galaxií, katalogizovaných kanadským astronomem Paulem Hicksonem.

Kdybys teď vykoukl z okna a na zahradě Ti skotačil živý dinosaurus, přinejmenším by Tě to překvapilo. Stejně překvapení jsou astronomové, protože našli astronomický ekvivalent prehistorického života na našem „intergalaktickém dvorku“: skupinu malých, starých galaxií, které čekaly 10 miliard let, než k sobě našly cestu, aby se zpožděním, ale přece, vybudovaly velkou eliptickou galaxii.

Taková setkání mezi trpasličími galaxiemi jsou běžně k vidění miliardy světelných let daleko, ale tyto galaxie, členky skupiny Hickson Compact 31, jsou relativně blízko, jen 166 milionů světelných let.

Nové obrázky z Hubble Space Telescope (HST) nabízí pohled na něco, k čemu běžně docházelo během počátků formování vesmíru, kdy byly velké galaxie vytvářeny z menších stavebních bloků. Pozorování HST objevila důležité stopy, vyprávějící  příběh o interakci této čtveřice, což dovoluje astronomům určit, kdy setkání začalo a jak bude fúze pokračovat.

Astronomové použili HST přístroj „Advanced Camera for Surveys“ k pozorováním nejmladších a nejjasnějších objektů v tomto uskupení, která jim umožnila vypočítat věk uskupení, historie i blízkou budoucnost: galaxie procházejí poslední fází přiblížení před spojením.

Kompozitní obraz Hickson Compact Skupiny 31 ukazuje míchání čtyř hlavních ingrediencí. Jasný, zdeformovaný objekt (uprostřed levé strany snímku), jsou vlastně dvě srážející se trpasličí galaxie. Namodralá hvězdokupa tvoří, spolu s troskami z galaxií, ocásek. Dalšího člena skupiny, podobného doutníku, spojuje most z hvězdokupy s dvojicí pod ním se slučujících galaxií. Delší provaz jasných bodů hvězdokupy se táhne ke čtvrtému členovi skupiny (vpravo dole). Zářící objekt v popředí je hvězda.

Foto: Paul and Liz Downing (www.paulandliz.org)

Zdroj: NASA


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74