Top

Když má astroamatér štěstí…

Dagmar Jarošová, Úterý, 2. Únor 2010

Štěstí? Co je vlastně štěstí? Muška jenom zlatá! (omlouvám se za použití často citovaného slova básníkova).

Jak tu mušku chytit? Někdy postačí donutit se vstát brzy ráno a jít vyvenčit pejska, jindy zase podlehnout lenosti a vynechat plánovanou návštěvu posilovny.

Té noci šla Barbara pozdě spát a rozhodně si neplánovala časné raní vstávání. Její pes měl jiný názor. Musela neochotně opustit postel a jít ho vyvenčit. Když už byla venku, zašla ke svému dalekohledu s CCD a jako každé jiné jasné lednové ráno namířila teleskop směrem k U Scorpii.

Na displeji počítače se objevuje první obrázek, v jehož středu září obrovská hvězda. Barbara nevěří svým očím. Rychle si znovu, mnohem kratšími expozicemi, kontroluje pozici a jen stěží ovládá pozorovatelské vzrušení. Právě pozoruje erupci rekurentní novy U Sco (Dlouho očekávaná erupce U Scorpii je zde).

Erupce U Sco na snímku Barbary Harrisové.

Amatérská astronomka, Dr. Barbara Harrisová z Floridy, sledovala opakující se novu U Sco několik měsíců, očekávajíce vzácnou erupci, která byla předpovídána Dr. Bradley Schaeferem, astronomem z Louisiana State University. Barbara a mnoho dalších pozorovatelů, kteří se účastní kampaně koordinované Americkou asociací pozorovatelů proměnných hvězd (AAVSO), začali sledovat U Sco v únoru 2009. Nyní je ta chvíle zde a sympatická Barbara má důvod cítit se šťastně.

Barbara Harris

„V prosinci jsem dostala e-mail od Brada Schaefera, protože jsem pořídila první snímek U Sco po tom, co jejímu pozorování bránilo Slunce,“ uvedla Barbara. Obrázek pomohl astronomům určit, že u U Sco nedošlo k erupci, zatímco byla schovaná za Sluníčkem. „Brad Schaefer mi e-mailem poděkoval, požádal o další spolupráci s AAVSO a dal mi dokonce svoje telefonní číslo domů, abych se ozvala, pokud zase něco zjistím.“

Ještě než Barbara vytočila Bradovo číslo (5.30 EST), znovu zkontrolovala všechna data, aby se zbavila veškerých pochybností.

V Orlandu se právě probouzí Shawn Dvorak a má v plánu zajít do posilovny. Jeho dalekohled pracoval celou noc, přičemž údaje z monitoringu několika proměnných hvězd byly právě pro AAVSO. Shawn také začal v lednu znovu pozorovat U Sco, hned jak vykoukla zpoza Slunce. Obvykle to byla poslední část pozorování, která prováděl v ranních hodinách.

„Málem jsem dnes ráno nepozoroval, protože jsem měl v plánu jít do posilovny!“ Shawn nebyl ještě úplně vzhůru když přišly první CCD snímky, a tak si pomyslel:“ Ajaj, jsem někde jinde. V této oblasti přece nemá být žádná jasná hvězda.“

Shawn Dvorak

Shawn řekl: „Barbara Harrisová zahlédla erupci o hodinu dříve, ale já o tom neměl tušení, takže jsem byl překvapen tím, co vidím na monitoru. Myslel jsem, že dalekohled nějak minul cíl. Vše jsem překontroloval, abych se přesvědčil, ale namířeno bylo správně. Pak jsem udělal několik kratších expozic, to mi zabralo asi patnáct minut a pomalu začínalo svítat. Kdo by nebyl v ten okamžik šťastný u dalekohledu místo aby cvičil s činkami?

Právě v tu chvíli  zazvonil telefon v Baton Rouge, Louisiana, a napůl spící Brad Schaefer zvedl sluchátko. Byla to Barbara Harrisová a oznamovala mu, že došlo k erupci U Scorpii. „Vykřikl a řekl: děkuji, děkuji! Okamžitě všechny upozorníme.“

Dr. Schaefer studuje opakující se novy mnoho let, během nichž sestavil rozsáhlou databázi pozorování všech známých opakujících se (rekurentních) nov. Jeho odvážná předpověď, že U Sco znovu vybuchne v roce 2009 (plus 3 nebo mínus jeden rok), byla základem pro intenzivní sledovací kampaň AAVSO jíž se dostalo široké publicity, stejně jako zveřejnění v nedávno vydané vědecké práci Komplexní Fotometrická historie všech známých rekurentních nov. Když se na podzim roku 2009 U Sco přiblížila konjunkci se Sluncem a erupce stále žádná, astronomové všude  na světě začali dostávat strach.

Viditelnost zjasnění U Sco probíhá během jednoho dne, co když bude zrovna za Sluncem?

V 6.15 EST, Dr. Matthew Templeton, koordinátor pozorovací kampaně při AAVSO právě vystoupil ze sprchy, když si všiml hlasové zprávy na svém telefonu. Ještě než mu uschly vlasy, bylo pozorování výbuchu potvrzeno Shawnem Dvorak. Matt jednal rychle a v 6.45 světem proletěla zpráva AAVSO Zvláštní upozornění U Sco vybuchla!

V 1.30 hodin, šest hodin po Barbařině hlášení, RXTE (Rossi X-Ray Timing Explorer) a INTEGRAL (International Gamma-Ray Astrophysics Laboratory) satelity pozorovali U Sco v oblasti rentgenového i gama záření. Pozorování z Havajských ostrovů a Nového Zélandu i mezinárodní pozorovací kampaň U Sco se rozběhla na plné obrátky. Během příštích několika měsíců budou astronomové sledovat průběh tohoto výbuchu na téměř všech vlnových délkách světla pomocí pozemních dalekohledů a kosmických observatoří.

Dr. Arne Henden, ředitel AAVSO, poznamenal: „Znovu se ukazuje skutečná výhoda spolupráce s amatérskými astronomy po celém světě při detekci přechodných jevů, jako je tento. Harrisová a Dvorak mohli sledovat zjasnění U Sco nad Atlantikem, zatím co profesionální astronomové v západní části USA už o pár hodin později neměli šanci. Nyní budou profesionální i amatérští astronomové sledovat U Sco z Nového Zélandu a Austrálie, aby zachytili důležité první hodiny po výbuchu.“

Možná by astronomové propásli erupci úplně, kdyby se Shawn rozhodl jít do posilovny, nebo kdyby Barbařin pes neštěkal a nedostal ji z postele. Tomu se říká štěstí :-).

Průběh výbuchu U Scorpii lze sledovat prostřednictvím AAVSO a kdokoli si může zobrazit pozorovací data, jak jsou předkládána v reálném čase prostřednictvím internetových stránek AAVSO.

Pro více informací o U Scorpii a kampaň AAVSO, navštivte
http://www.aavso.org/news/usco.shtml, nebo kontaktujte Dr. Matthew Templeton
V matthewt@aavso.org nebo telefonicky na čísle +1 (617) 354-0484.

Zdroj: Simostronomy, NAF


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74