Top

Pozorování prachové bouře na Marsu

Dagmar Jarošová, Středa, 3. Únor 2010

Astroamatéři, pozorující planetu Mars, zaznamenali náhlou změnou vzhledu planety v arktické oblasti. „Během víkendu se objevil prachový závoj v oblasti polární čepičky,“ říká Pete Lawrence, Selsey (UK), který pozoroval Mars svým 14-palcovým teleskopem. Je rovněž autorem sekvence snímků z 1. 2. 2010:

Polární písečné bouře jsou v tomto ročním období na Marsu časté. Na severu Marsu je jaro, teplotní rozdíly mezi polárním ledem a „tmavšími“ jižnějšími oblastmi, jenž jsou vyhřívané jarním Sluncem, způsobují poryvy větru zvedající z povrchu planety rezavě-červený prach.
Ačkoliv vítr může dosáhnout rychlosti až 100 km/hod, řídká atmosféra Marsu obvykle činí takové bouře méně ničivými, než jsou podobné bouře na Zemi.

V uplynulých letech Hubble Space Telescope pozoroval dramatický průběh prachové bouře na okraji severní polární čepičky, nyní mohou tento jev pozorovat i astroamatéři.

Zdroj: SpaceWeather.com, Astro.cz

Dagmar Jarošová

Člen NAF-nezávislého astronomického fóra http://astroforum.the-up.com/forum.htm , externí člen ČAS Sekce pro děti a mládež http://mladez.astro.cz/ Všechen čas mi žere vesmír :-).
http://daja149.ic.cz/

Komentáře

Kometáře jsou uzavřeny.

Bottom