Top

Pozorování prachové bouře na Marsu

Dagmar Jarošová, Středa, 3. Únor 2010

Astroamatéři, pozorující planetu Mars, zaznamenali náhlou změnou vzhledu planety v arktické oblasti. „Během víkendu se objevil prachový závoj v oblasti polární čepičky,“ říká Pete Lawrence, Selsey (UK), který pozoroval Mars svým 14-palcovým teleskopem. Je rovněž autorem sekvence snímků z 1. 2. 2010:

Polární písečné bouře jsou v tomto ročním období na Marsu časté. Na severu Marsu je jaro, teplotní rozdíly mezi polárním ledem a „tmavšími“ jižnějšími oblastmi, jenž jsou vyhřívané jarním Sluncem, způsobují poryvy větru zvedající z povrchu planety rezavě-červený prach.
Ačkoliv vítr může dosáhnout rychlosti až 100 km/hod, řídká atmosféra Marsu obvykle činí takové bouře méně ničivými, než jsou podobné bouře na Zemi.

V uplynulých letech Hubble Space Telescope pozoroval dramatický průběh prachové bouře na okraji severní polární čepičky, nyní mohou tento jev pozorovat i astroamatéři.

Zdroj: SpaceWeather.com, Astro.cz


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74