Top

Přednášky o astronomii na 1. ZŠ v Kadani

Jaroslav Landa, Pátek, 19. Únor 2010

Již druhým rokem na 1. ZŠ v Kadani aktivně pracuje kroužek astronomie. Má za sebou řadu zajímavých akcí, z nichž uvádíme např. zprovoznění malé meteorologické stanice, zapojení do mezinárodního projektu na mapování světelného znečištění, výstavy a soutěže ke Světovému kosmickému týdnu, Evropskou noc vědců — první setkání pod hvězdnou oblohou v atriu školy.

O práci kroužku projevila zájem i Česká kosmická kancelář. V listopadu 2009 její zástupci osobně navštívili školu a sešli se na besedě nejen s členy kroužku astronomie, ale i s ostatními dětmi školy. Výsledkem návštěvy bylo zahájení spolupráce při vzdělávání dětí.

Česká kosmická kancelář pomohla kroužku při navázání kontaktů s odborným pracovištěm, hvězdárnou v Karlových Varech.

Začátkem února se na naší škole uskutečnily další zajímavé přednášky. O astronomii přijel dětem vyprávět ředitel hvězdárny v Karlových Varech, pan Miroslav Spurný. Ve svých prezentacích připomněl Mezinárodní rok astronomie 2009, vynález dalekohledu, život a dílo italského astronoma G. Galileiho a seznámil nás s nejzajímavějšími dalekohledy světa. Poutavě vyprávěl o úplném zatmění Slunce, ke kterému došlo v loňském roce na druhé straně zeměkoule. Pan ředitel se osobně zúčastnil jedné z expedic do daleké Číny. Přednášku doplnil snímky a osobními postřehy z tohoto zajímavého astronomického úkazu.

Pokud i Vás zajímá astronomie, neváhejte a přijďte mezi nás na druhé setkání pod hvězdnou oblohou v atriu Kadaňské jedničky (1. ZŠ Kadaň). Setkání bude opět určeno dětem, rodičům i nejširší veřejnosti. Termín akce bude zveřejněn na stránkách kroužku www.astro1zs.cz.

Nádhernou noc plnou hvězd Vám přeje kroužek astronomie, 1. ZŠ Kadaň okres Chomutov.

Jaroslav Landa

Autor není registrovaný

Komentáře

Kometáře jsou uzavřeny.

Bottom