Top

Saturnova „Mořská víla“ – Calypso

Dagmar Jarošová, Středa, 17. Únor 2010

Dne 14. 2. 2010 provedla sonda Cassini těsný průlet kolem Saturnova měsíce Mimas. Tomuto pozorování se podíváme „pod pokličku“ jindy, protože obrázky z tohoto mimořádného setkání ještě nejsou k dispozici.

Zatím si můžeme dát předkrm v podobě dalšího z mnoha Saturnových měsíců, ke kterému se během včerejší cesty dostala sonda Cassini dost blízko: Calypso. Svými rozměry se řadí k menším satelitům planety Saturn.

Snímek měsíce Calypso, pořízený sondou Cassini 13. 2. 2010 ze vzdálennosti 22000 km, je dosud nejlepší fotografií jeho hladkého, ledového povrchu.

Hezká kratičká animace Calypso složená ze záběrů sondy Cassini, pořízených během průletu (různé úhly pohledu). Několikanásobné opakování sekvence dává vyniknout směru rotace měsíce.

Barevné značky na obrázku naznačují fascinující, jemné topografické prvky - drážky, které jsou pěkně viditelné vlivem odrazu slunečního záření, v blízkosti terminátoru¹.

¹ http://cs.wikipedia.org/wiki/Sluneční_terminátor

Drážky nejsou neobvyklými rysy u malých těles ve sluneční soustavě. Existuje řada důvodů, v závislosti na místě, kde se které těleso vyskytuje.  Protože drážky na Calypso nejsou rovné, lze předpokládat, že vznikly pomalým sesuvem laviny ledového „chmýří“.

Calypso patří mezi koorbitální měsíce (rodina Tethys, kterou tvoří jako řídicí těleso měsíc Tethys a jako podřízená tělesa Telesto a Calypso). Pod tímto pojmem se rozumí skupiny měsíců obíhajících po identických drahách, které jsou tvořeny jedním velkým měsícem a dvěma drobnými tělesy, nacházejícím se v Lagrangeových bodech L4 a L5. Pohybují se po stabilních prográdních kruhových drahách s malým sklonem k Saturnovu rovníku. Jejich rotace kolem osy je vázaná.

Calypso (bod L4), Tethys² (modrý kotouček), Telesto³ (bod L5) na své oběžné dráze kolem Saturnu (žlutý kotouček uprostřed).

² http://cs.wikipedia.org/wiki/Tethys_(měsíc)
³ http://cs.wikipedia.org/wiki/Telesto_(měsíc)

Zdroj: Planetary Society, Wikipedia


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74