Top

Výlet do Karibiku

Martin Popek, Úterý, 9. Únor 2010

Letos jsem na pár lednových dní vyměnil evropské inverzní počasí za poněkud příznivější podmínky v Karibiku. Téměř bezoblačné dny a jasné noci na Kubě přinesly poměrně velké množství různorodých atmosférických jevů a konjunkci Měsíce s planetou Jupiter.

Výrazné a někdy i vzácné jevy začaly být viditelné již při letu do Varadera. Nad Evropou byla inverzní nuda, ale když jsme letěli k severu pod Grónskem, začaly být viditelné soumračné jevy, jako Venušin pás a stín Země.

Další jevy jsme pozorovali až nad severní Amerikou. Těsně před New Yorkem se na cirrostatových oblacích objevilo protislunce (antihelium). Když oblaka přešla v altocumuly, ihned jev na krystalech vystřídala glorie a irizace v protisluneční oblasti, jenž vznikly na kapkách. Tu jsme pozorovali společně s městem New Jersey a řekou Hudson.

Protislunce (antuhelium).

Slabší glorie, altocumulus lenticarius (orografický?) s řekou Hudson.

Irizace v protisluneční oblasti s řekou Hudson.

Newarkský záliv v New Jersey.

Po přistání na Varaderském letišti nás přivítalo duhové 22° halo.

Následující den byl velmi bohatý na úkazy. Ihned z rána jsem si u Slunce povšimnul výrazné prachové koróny (bishop ring) a později se k tomuto úkazu přidala sytá irizace a krespulární paprsky na altokumulech. Prachová koróna byla pro mě překvapením a až doma jsem z satelitních snímků družice GOES 12 zjistil, že může být na Kubě poměrně běžným jevem, neboť viníkem prachu nad Kubou je Mexická poušť Chihuahuan. Pokud zde převládá západní až severo-západní proudění, je Kuba neustále zasypávána pískem z této pouště. Tento den ovlivnil prach i soumrak. Byl velmi jasný, dlouho po západu Slunce a byly vidět i nevýrazné krespulární paprsky. Připomínalo to výrazný podzimní soumrak nad Evropou, který loni překvapivě způsobil Saharský písek.

Prachová koróna a irizace.

16. 1. — tento den zářil na večerní obloze Měsíc 29 hodin po novu společně s planetou Jupiter.

17. 1. — byly vidět nad mořem výrazné antikrespulární paprsky, které se v mnoha pásech na obloze propojovaly v protislunečním bodě.

22. 1. — byl poměrně náročný cestovatelský den bohatý na úkazy. Již od rozbřesku byly vidět halové jevy, kterým dominovala duhová parhelia. Znovu výrazně zjasněla prachová koróna a později se objevily i výrazné krespulární paprsky a slabší malé halo. K večeru pěkný soumrak s výraznými krespulárními paprsky, ale nebyl čas fotit, spěchali jsme domů. Tak alespoň jedna bleskovka z jedoucího auta.

Následující den opět prachová koróna a výrazné krespulární paprsky.

Poslední den a bonus na závěr pobytu ve Varaderu. Z rána hustá mlha, na které, jak postupně ustupovala k moři, se začala vytvářet jasná mlžná duha. Později, když už jsme seděli v letadle, se na Varaderském letišti objevil snad 10 m vysoký prašný vír (Derviš).

Po vzletu jsme pak mohli pozorovat prachové pásy z Mexické pouště nad Kubou a těsně před mezipřistáním nad kolumbijským ostrovem San Andres se za křídly objevily turbulentní jevy.

S novým dnem nás pak Evropa přivítala halovými jevy (spodní slunce, 22° parhelium a spodní dotykový oblouk).


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74