Top

Hodina Země – sobota 27. března 2010 ve 20.30

Jan Kondziolka, Středa, 24. Březen 2010

Největší světová organizace pro ochranu přírody, WWF, vyzývá prostřednictvím Českého svazu ochránců přírody česká města, vesnice, firmy i jednotlivce, aby se připojili k celosvětové klimatické akci Hodina Země 2010, 27. března, 20.30. Jde o symbolické hodinové vypnutí veřejného osvětlení, zhasnutí dominant, osvětlení budovy Vaší firmy či zhasnutí ve Vaší domácnosti. Zhasnutím se připojíte k cca 6 000 obcí po celém světě, k mnoha milionům lidí a dáte tak najevo, že si uvědomujete svoji odpovědnost za budoucnost naší Země.

Trocha historie

Historie Hodiny Země se datuje k 31. březnu 2007, když více než 2,2 miliónu domácností a firem v australském Sydney vypnulo na hodinu svá světla. Uply­nul jeden rok a Hodina Země dosáhla již do 370 měst a obcí, ve více než 35 zemích, v 18 časových pásmech. Kampaň se proměnila z události v Sydney v celosvětové hnutí za trvale udržitelný život. Odhadem 50 až 100 milionů lidí po celém světě zhaslo v roce 2008 v rámci Hodiny Země svá světla a světově známé dominanty, včetně mostu Golden Gate v San Francisku, římského Kolosea, reklamy na Coca-Colu na náměstí Times Square nebo hotelu Jumeirah v Dubaji na jednu hodinu potemněly.

Ve svém třetím roce se Hodina Země 2009 zapsala do historie jako dosud nej­rozsáhlejší dobrovolná akce vůbec. Hodina Země 2009 představovala vůbec první celosvětové vyjádření názoru. I úspory energie ukazují, že stovky milionů lidí hlasovaly pro Zemi tím, že svá světla vypnulo 4159 měst v 88 ze­mích včetně 79 hlavních měst a 9 z 10 nejlidnatějších velkoměst. Mezi světově známými stavebními památkami, které podpořily akci zhasnutím, byla např. Sfinga a pyramidy v Gíze, socha Krista spasitele v Brazílii nebo pařížská Eiffelova věž.

Zdroj: http://friskingskies.wordpress.com/2009/04/05/earth-hour/

Hodina pro Zemi není žádnou vědeckou či výzkumnou akcí. Hodina pro Zemi je zejména happeningem proti globálnímu oteplování a za snižování emisí CO2, nicméně s fenoménem světelného znečištění dostává i druhý rozměr. To ovšem neznamená, že by se v potemnělých lokalitách nedala využít k „změření“ oblohy a co hlavně k pořízení naprosto jedinečných snímků potemnělého města, nebo k posezení venku pod potemnělou oblohou či doma při svíčkách.

Českým organizátorem akce je ZO ČSOP Veronica a seznam všech měst a firem, které se k akci připojují najdete ZDE. Přidat se můžete i na Facebooku ZDE.

Stránku s mnoha krásnými fotkami z akce, které vám po kliknutí zhasnou, najdete ZDE.


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php:74 Stack trace: #0 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-includes/template-loader.php(74): include() #1 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-blog-header.php(19): require_once('/www/doc/www.as...') #2 /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/index.php(17): require('/www/doc/www.as...') #3 {main} thrown in /www/doc/www.astronomie.cz/www/www/wp-content/themes/revolution-magazine/index.php on line 74